Meme Kanserli Hastalarda serum HLA-G düzeyleri ve Oksidatif stres parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between HLA-G levels and oxidative stress parameters in breast cancer patients
  1. Tez No: 260900
  2. Yazar: SEMA BOZALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Meme kanseri, dünya genelinde en yaygın görülen kanser türü olup tüm kanserlerin %32'sini oluşturmaktadır. Yapılan klinik çalışmalar, erken tanı için etkili metodların bulunması ve hastalığın tedavisi üzerine yoğunlaşmıştır.Bu çalışmanın amacı; meme kanserli hastalarda serum HLA-G düzeyi ile oksidatif stres ve antioksidan parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümünden meme kanseri nedeniyle opere edilen 25 birey hasta grubunu oluşturmaktadır. Kontrol grubu ise herhangi bir kanser, alerjik hastalık, diyabet, romatolojik hastalık ve immünolojik hastalık öyküsü ve bulgusu bulunmayan 31 bireyden oluşmaktadır. Hasta ve kontrollerden alınan plazma örneklerinde HLA-G analizi, serumlarda ise GPx SOD, MDA, AOPP, Vitamin C ve glutatyon düzeyleri ölçülmüştür.Çalışma sonucunda; meme kanserli hasta grubunda MDA, AOPP ve HLA-G düzeylerinin sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu gözlendi (p0.05). Serum SOD değerleri kontrol grubuna kıyasla meme kanserli hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunurken (p0.05). Çalışmamız sonucunda elde edilen bulgular,hastalarımızda oksidatif stres ve antioksidan savunmadaki yetersizlilik ile lipit peroksidasyonu, protein oksidasyonu ve HLA-G expresyonu artışı arasında ilişki olduğunu göstermektedir.HLA-G düzeyindeki artış hastaların immün sisteminde tümöre karşı oluşması beklenen yanıtın baskılanmış olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common form of cancer worldwide and constitutes 32% of all cancers. Clinical studies facused on finding effective methods for early diagnosis and cure of the disease.This study aims to investigate serum HLA-G level on breast cancer patients and the correlation of oxidative stress and antioxidant parameters.25 individuals operated in School of Medicine, General Surgery Department, Gazi University, for breast cancer make patient group. 31 individuals who have no history of any kind of cancer, allergic diseases, diabetes, rheumatic and immunological disease constitute the control group. HLA-G analysis was conducted in the plasma taken from the patients and the controls. Serum GPx, SOD, MDA, AOPP, vitamin C and RSH levels were examined.Results showed that MDA, AOPP and HLA-G levels in the patient group were statistically and significantly high when compared to the control group (p0.05). On the other hand, no significant difference was observed when the patients who have angiolymphatic invasion and who have not were examined (p>0.05). Results of the present study indicated that there was a relationship between the oxidative stress and the deficiency of antioxidant defenses as lipit peroxidation, protein oxidation and HLA-G expression increased. The increase in HLA-G level indicated that the expected response to tumor by the patient?s immune system may have been suppressed