Meme kanserli hastalarda serum total antioksidan kapasite, malondialdehit ve lipid hidroperoksit düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum total antioxidant capacity, malondialdehyde and lipid hydroperoxide levels in patients with breast cancer
- Tez No: 156844
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
- 118 - VI. ÖZET Çalışmamızda, meme kanseri teşhisi konulmuş 56 kadın hastadan oluşan hasta grubu ve 1 8 sağlıklı kadından oluşan kontrol grubunda tüm bireylerin serum TAC, MDA, lipid hidroperoksit, HDL-kolesterol VLDL-kolesterol LDL-kolesterol, total kolesterol, trigliserit, albumin ve ürik asit düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca her grup için yaş, kalıtsal kanser durumu, kuatelet indeksi, doğum sayısı, ilk doğum yaşı, laktasyon, menarş yaşı, menapoz durumu, menapoz yaşı, sigara, diyet ve diyetsel yağ alışkanlıkları, kemoterapi ve radyoterapi gibi faktörlere bağlı olarak meydana gelen değişiklikler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Hasta grubunun ortalama TAC düzeyi 2,01 ± 0,01 mmol/L olarak; kontrol grubunun ortalama TAC düzeyi 2,07 ± 0,03 mmol/L olarak bulunmuştur. Hasta grubunun TAC düzeyinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük olduğu belirlenmiştir (p0,05). Hasta grubunda evrelere göre TAC düzeyleri; evre II için 2,00 ± 0,02 mmol/L; evre m için 2,00 ± 0,02 mmol/L; metastaz için 2,02 ± 0,03 mmol/L olarak bulunmuştur. Kontrol grubu ile evre II ve evre m arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p0,05). HDL-kolesterol, VLDL-kolesterol, LDL-kolesterol, total kolesterol, trigliserit, albumin ve ürik asit düzeyleri istatistiksel olarak değerlendirildiğinde; HDL-kolesterol ve albumin düzeylerinin kontrol ve hasta grubu arasında anlamlı şekilde farklı olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
-121 VII. SUMMARY In our study, serum total antioxidant capacity (TAC), malondialdehyde (MDA), lipid hydroperoxide, HDL-cholesterol, VLDL-cholesterol, LDL-cholesterol, total cholesterol, triglycerides and albumin levels of 56 patients diagnosed with breast cancer and 18 healthy people were determined. The effects of factors such as age, inherited cancer history, quatelet index (kg/m2 ), number of birth, age of first birth, breastfeeding, age of menarche, menopausal status, menopausal age, smoking, dietary habits, dietary fat consumption, chemotherapy on serum TAC, MDA and lipid hydroperoxide levels were evaluated statistically. The average TAC levels of patient group and control group were found as 2,01 ± 0,01 mmol/L and 2,07 ± 0,03 mmol/L respectively. This decrease is statistically significant (p0,05). In patient group according to stages, mean TAC levels of 2,00 + 0,02 mmol/L in stage II; 2,00 ± 0,02 mmol/L in stage ID; 2,02 + 0,03 mmol/L in metastasis group were found. The differences between control group and patient groups including stage II and stage HI were to be found statistically significant (p0,05). When HDL-cholesterol, LDL-choIesterol, VLDL-cholesterol, total cholesterol, triglycerides, uric acid and albumin were statistically examined, HDL-cholesterol and albumin levels were found to be different between control and patient groups (p0,05).