İdrar yolları enfeksiyonu etkeni E.coli'lerin adezinleri ile antibiyotik direnci arasındaki ilişkinin klasik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
The investigation of relationship between adeshins and antibiotic resistance in E.coli induced urinary tract infections by using classic and molecular methods.
- Tez No: 260902
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KUŞTİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ağustos 2006 ? Eylül 2007 tarihleri arasında polikliniklere başvuran hastaların idrar örneklerinde, idrar yolu enfeksiyonu tanısı alan hastalardan klasik, bakteri identifikasyonu, antibiyotik duyarlılık, Vitek-32 sistem ve disk difüzyon metodu ile GSBL varlığı yönünden araştırılmıştır.Araştırma için 50 GSBL pozitif, 50 GSBL negatif toplam 100 hastada E.coli suşunda virulans genleri ve GSBL genleri araştırılmıştır.GSBL pozitif olarak tespit edilen bakteriler ve antibiyotik duyarlılığı pozitif GSBL negatif olan bakterilerin gen araştırılması için SYBR Green I ile Erime Eğrisi Analizi yapılarak PZR testi uygulanmıştır.GSBL pozitif bulunan 50 suşun 50'si (%100,0) ampisillin, seftazidim, seftriakson'a karşı dirençli, (%100,0) ise sefotetan ve imipenem'e duyarlı olduğu belirlenmiştir.GSBL pozitif bulunan 50 adet E.coli suşlarının GSBL genleri pozitifliği yönünden; 45'inde (%90,0) TEM geni, 6'sında (%12,0) SHV geni, 30'unda (%60,0) CTX-M geni bulunmuştur. Ayrıca bu suşların 15'inde (%30,0) pap, 35'inde (%70,0) fimA, 3'ünde (%6,0) sfa virulans faktörleri pozitif bulunmuştur. Çalışmamızda kullanılan 3 suşta GSBL genleri ve E.coli virulans faktörlerinden hiç biri bulunamamıştır.GSBL pozitif bulunan 50 adet E.coli suşlarında GSBL genlerinin bir suşta aynı anda birden fazla bulunma durumlarında; 6'sında (%12,0) TEM ve SHV geni, 28'inde (%56,0) TEM ve CTX-M geni, 5'inde (%10,0) SHV ve CTX-M geni ve 5'inde (%10,0) TEM, SHV ve CTX-M geni birlikte saptanmıştır.GSBL pozitif bulunan E.coli suşlarında virulans faktörlerinin bir suşta aynı anda birden fazla bulunma durumlarında; 14'ünde (%28,0) pap ve fimA, 2'sinde (%4,0) pap ve sfa, 2'sinde (%4,0) fimA ve sfa ve 2'sinde (%4,0) pap, fimA ve sfa virulans faktörleri birlikte bulunduğu görülmüştür.GSBL pozitif suşlarda disk difüzyon yöntemi ile yapılan tarama testinde bütün suşlar Ertapeneme duyarlı olarak tespit edilmiştir. Çift disk sinerji testinde 50 adet suşun 44'ünde (%88,0) GSBL pozitif, kombine disk difüzyon testinde 50 suşun 45'inde (%90,0) GSBL pozitif bulunmuştur.GSBL negatif 50 adet E.coli suşlarının GSBL genleri pozitifliği yönünden 50'sinde (%100,0) TEM geni, 11'inde (%22,0) SHV geni bulunmuş, ancak hiçbir suşta CTX-M geni bulunamamıştır. Ayrıca 20'sinde (%40,0) pap, 37'sinde (%74,0) fim-A, 13'ünde (%26,0) sfa virulans faktörlerinin bulunduğu görülmüştür.GSBL negatif 50 adet E.coli suşlarının GSBL genlerinin bir suşta aynı anda birden fazla bulunma durumlarında; 11'inde (%22,0) TEM ve SHV geni bulunmuş, ancak hiçbir suşta TEM ve CTX-M geni, SHV ve CTX-M geni ve TEM, SHV ve CTX-M geni birlikte bulunamamıştır.GSBL negatif 50 adet E.coli suşlarının virulans faktörlerinin bir suşta aynı anda birden fazla bulunma durumlarında; 16'sında (%32,0) pap ve fimA, 9'unda (%18,0) pap ve sfa, 10'unda (%20,0) fimA ve sfa, 8'inde (%16,0) pap, fimA ve sfa virulans faktörleri birlikte saptanmıştır.GSBL pozitif bulunan E.coli suşlarının GSBL genlerinin saptanması SYBR Green kullanılarak PZR yapılmış ve bu çalışmada Erime Eğrisi Analizi ile doğrulama eğrileri hazırlanmıştır.Sonuçların istatistiksel değerlendirmesinde SPSS 10.0 programında Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The investigation of relationship between adeshins and antibiotic resistance in E.coli induced urinary tract infections by using classic and molecular methods.The urine samples of the patients diagnosed with urethra infection that consulted to polyclinics during the period of August 2006 and September 2007, were analyzed for classical bacterial identification, antibiotic sensitivity and Vitec-32 system and disc diffusion method and the presence of ESBL.The virulence genes and ESBL genes in E.coli strains were studied on a total of 100 patients, 50 with ESBL positive and 50 with ESBL negative for our study.PCR test has been used by making SYBR Green I and Melting Curve analysis for the gene study of bacteria with ESBL negative and bacteria determined as ESBL positive.Of the 50 strains identified as ESBL positive, 50 (100 %) have been identified sensitive to Cefotetan and Imipenem if they were resistant to Ampicilin, Ceftazidime, and Ceftriaxone.Of the 50 E.coli strains with ESBL positive studied for the positivity of ESBL genes, in 45 cases (90 %) TEM gene, in 6 cases (12 %) SHV gene, in 30 cases (60%) CTX-M genes have been found. Furthermore, in 15 of these strains (30 %) pap, in 35 of these strains (70 %) fim-A, and in 3 (6 %) sfa virulence factors have been found positive. In 3 strains used in our study, none of the ESBL genes and E.coli virulence factors have been found.In the cases where ESBL genes exist more than 1 at the same time in 1 strain, of the 50 E.coli strains with ESBL positive; it has been found out that, in 6 (12 %) TEM and SHV gene, in 28 (56 %) TEM and CTX-M gene, in 5 (10 %) SHV and CTX-M gene and in 5 (10 %) TEM, SHV and CTX-M gene co-existed.In the cases where virulence factors exist more than 1 at the same time in 1 strain in E.coli strains found to be ESBL (+), it has been observed that, in 14 (28 %) pap and fimA, in 2 (4 %) pap and sfa, in 2 (4 %) fimA and sfa virulence factors co-existed.In ESBL positive strains, it has been found to be sensitive Ertapeneme to all strains by disc diffusion method. In the cases where ESBL genes of 50 E.coli strains with ESBL positive, it has been observed in 44 (88%) with double disk synergy test, in 45 (90%) with combined disk synergy test.Of the 50 E.coli strains with ESBL negative studied for the positivity of ESBL genes; in 50 (100 %) TEM gene, in 11 (22 %) SHV gene has been found no CTX-M gene has been found in any of the strains. Furthermore, it has been observed that in 37 (74 %) fim-A, in 13 (26 %) sfa virulence factors existed.In the cases where ESBL genes of 50 E.coli strains with ESBL negative exist more than 1 at the same time in 1 strain; TEM and SHV genes have been found in 11 (22 %) cases, but in none of the strains TEM and CTX-M gene, SHV and CTX-M gene and TEM, SHV and CTX-M gene co-existed.In the cases where virulence factors of 50 E.coli strains with EBSL negative exist more than 1 at the same time in 1 strain; it has been observed that in 16 of these (32 %) pap and fimA, in 9 (18%) pap and sfa, in 10 (20%) fimA and sfa and in 8 (16 %) pap, fimA and sfa virulence factors co-existed.The identification of ESBL genes of E.coli strains with ESBL positive has been accomplished by PCR, using SYBR Green, and verification curves have been prepared by using Melting Curve Analysis.Chi-Square test in SPSS 10.0 has been used for the statistical evaluation of the results.