IVF tedavisi sonrası implantasyon başarısızlığı olan olgularda endometrial Igf2 ve H19 gen ekspresyonlarının fertil grupla karşılaştırılması
Comparison of endometrial Igf2 ve H19 gene expressions in fertile groups and patients with implantational failure succeeding IVF treatment
- Tez No: 260903
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA MENEVŞE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Obstetrics and Gynecology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Endometrium ve blastosist arasındaki hücresel ve moleküler etkilesimler günümüzde hala anlaşılamamıştır. Bu nedenle implantasyon basarısızlığı, IVF sırasında hız kısıtlayan önemli bir adımdır. İmprint genlerin implantasyondaki rolleri henüz araştırılmaya başlanmıştır. IGF2 ve H19 bu genlerden ikisi olup IGF2 bir büyüme faktörü iken H19'un tümör baskılayıcı gen olarak görev yaptığı düşünülmektedir. Çalışmamızda, IGF2 ve H19 genlerinin ekspresyon düzeylerini belirleyerek IVF tedavisi sonrası implantasyon başarısızlığı olan olgulardaki olası rolünü araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 15 infertil, 16 fertil olgu dahil edildi. Endometriyum örneklerinden total RNA ve DNA izolasyonu yapıldı. IGF2 ve H19 genlerinin nicel mRNA ifade düzeyleri Real time PCR yöntemi ile ölçüldü. Fertil ve infertil bireylere ait doku örnekleri sonuçları karşılaştırıldığında, infertil grupta IGF2 geninin mRNA ifade düzeyinde bir azalma gözlendi ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. H19 mRNA düzeyinin ise infertil grupta anlamlı olarak azaldığı belirlendi. Bu genlere ait allelik ifadelerdeki değişimler de araştırıldı ancak, her iki genin de mono allelik olarak eksprese edildiği gösterildi. Sonuçlarımız, H19 gen ekpresyonunun infertil grupta kontrole göre anlamlı olarak az bulunması, bu hastaların implantasyon kusurunun altında yatan moleküler nedenlerden biri olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
The complex molecular relationship between the endometrium and blastocyst still remains unclear. Due to this, failure in implantation during IVF cycles pose a major limitation to this procedure. The role of imprinting genes in the implantation process have been recently investigated. Among these are the genes IGF2 and H19. IGF2 acts as a growth factor, while H19 seems to function as a tumor supressor gene. This study aims to both measure the levels of IGF2 and H19 in patients with supposed implantational defects following IVF treatment, and to evaluate their possible roles and importance in implantation. The study included 15 infertile patients and 16 fertile women. Total RNA and DNA isolation were performed from all endometrial samples. Quantitative mRNA assays of IGF2 and H19 were then assessed using Real Time PCR. When both groups were compared IGF2 mRNA levels were lower in the infertile group, although this difference was not statistically significant. However the H19 mRNA levels were significantly lower in the infertile group. Variation of allellic expression was also evaluated and both genes were found to possess a mono allelic expression pattern. Our results favour the view that H19 gene expression is decreased in the infertile group, and that this maybe one of the molecular factors behind implantational defects.