Epstein Barr Virüs aracılı B lenfosit transformasyon sürecinde periferik kan mononükleer hücrelerinin neopterin yanıtı
The neopterin response of peripheral blood mononuclear cells to in vitro EBV transformation process of B lymphocytes
- Tez No: 260935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ATAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Microbiology, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Epstein Barr Virüs Aracılı B Lenfosit Transformasyon Sürecinde Periferik Kan Mononükleer Hücrelerinin Neopterin YanıtıAmaç: Epstein-Barr Virüs (EBV), insan B lenfositlerini latent olarak enfekte edebilen, transformasyon yeteneğine sahip bir herpesvirustur. Çocuklukta asemptomatik geçen enfeksiyon, adölesanlarda İnfeksiyöz Mononükleoz'a (IM) neden olabilmekte; immün yetmezliği bulunan kişilerde ise çeşitli malignitelere yol açabilmektedir. Dünyadaki insanların yaklaşık %95'i hayatlarının herhangi bir döneminde EBV ile karşılaşmaktadır. Bu çalışmada hücresel immün aktivitenin bir göstergesi olarak kullanılabilen neopterinin in vitro EBV transformasyonu ile ilişkisi ve buna eşlik eden sitokin cevaplarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Metod: Sağlıklı gönüllülerden alınan periferik venöz kandan izole edilen mononükleer hücrelerin, kültür ortamında virion salgıladığı bilinen B95-8 hücre kültür süpernatanı eklenerek, EBV ile transforme edilmesinin ardından elde edilen kültür süpernatanlarında, neopterin ile buna eşlik eden IFN-?, IL-6 ve TNF- ? düzeyleri ELISA aracılığı ile ölçülmüştür.Bulgular: Çalışma sonunda neopterin yanıtının EBV transformasyonundan bağımsız bir şekilde, zaman bağımlı olarak arttığı gösterilmiştir. Buna karşılık EBV içeren kültürlerde 72. saatten itibaren yükselmeye başlayan TNF- ? düzeylerinin 1. haftada en yüksek düzeye ulaştığı ve 3. haftada yeniden azaldığı saptanmış, ancak bu haftaların düzeyleri kendi aralarında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. EBV ile uyarılan hücre grubunda 1. haftadan itibaren saptanan IFN- ? düzeylerinin 3. haftada benzer şekilde azaldığı gösterilmiştir. EBV ile uyarılmış hücre gruplarında ölçülen IL-6 düzeylerinin zamana bağlı olarak artarak 3. haftada en yüksek düzeye ulaştığı saptanmıştır.Sonuç: Bu bulgulara dayanarak; uyarandan bağımsız, zamana bağımlı artan neopterinin, EBV'ye bağlı gelişebilecek kanserler öncesinde transformasyonu değerlendirmek amacıyla değil, daha çok virüse karşı gelişen akut yanıtın değerlendirilmesinde kullanılabilecek bir belirteç olduğu öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The Neopterin Response of Peripheral Blood Mononuclear Cells to in vitro EBV Transformation Process of B LymphocytesObjective: Epstein Barr Virus (EBV) is a human herpesvirus, which infects human B lymphocytes latently and immortalizes the cells due to transformation. EBV infection is asymptomatic in childhood while it may cause a self-limiting lymphoproliferative disorder called infectious mononucleosis (IM) in adolescence. More than 95% of world population has been infected with EBV. In this study it has been aimed to show the interaction between in vitro EBV transformation and neopterin which is a marker for cellular immune activity and accompanying different cytokine responses.Method: In order to analyze the influences with neopterin release and other cytokines, mononuclear cells have been isolated from peripheral blood samples of healthy donors and transformed via EBV. Neopterin, IFN-?, TNF- ? and IL-6 levels have been measured with EIA kits in culture supernatants.Results: Neopterin levels have increased dependent on time and independent from EBV transformation. In EBV transformed cell culture TNF-? level increased beginning from the 72nd hour and reached to their peaks at the 1st week and decreased again at the 3rd week; however there were no significant differences among the levels between three weeks. Similar to TNF ?, IFN-? levels also increased at the 1st week and started to decrease at the 3rd week. IL-6 reached to its maximum levels at the 3rd week.Conclusion: According to these results, neopterin levels which increased dependent on time and independent from EBV transformation may be a helpful marker for evaluating the acute response to viral infection, but not for B lymphocyte transformation.