Hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumları ve bir ölçek geliştirme çalışması
Attitudes of nurses towards productivity and a scale development study
  1. Tez No: 260956
  2. Yazar: NİLGÜN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırma, hemşirelerin, hemşirelik hizmetlerinde verimliliğe ilişkin tutumlarının belirlenmesi için bir ölçek geliştirme çalışması yapmak amacıyla metodolojik ve hemşirelerin verimliliğe karşı tutumları ile bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tasarımda gerçekleştirilmiştir.Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada 21 hemşire ile derinlemesine görüşme yapılmış, 85 maddelik taslak ölçek madde havuzu oluşturulmuşturdur. Ölçek geliştirmeyle ilgili geçerlilik-güvenirlilik çalışması yedi hastanede görevli 600 hemşire ile gerçekleştirilerek, 39 maddelik ?mesleğe bağlılık?, ?çalışma koşulları?, işin talepleri?, ?ekip çalışması? ve ?ödüllendirme? 5 alt boyutundan oluşan, 5'li Likert tipi değerlendirilen, hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumlarını ölçmeye yönelik bir ölçek oluşturulmuştur.İkinci aşamada ise; hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumları ve bunları etkileyen faktörler belirlenmiştir. Bu aşamada İstanbul ilinde yer alan 18 hastanede görevli 1061 hemşireden veri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted methodologically in order to make a scale development study to determine the attitudes of nurses towards productivity in nursing services and in a descriptive search design to describe the attitudes of nurses towards productivity and factors influencing those attitudes.The research was conducted in two stages.In the first stage, 21 nurses were interviewed in depth and draft pool of scale items consisting of 85 items was prepared. The validity-reliability studies about scale development were made with 600 nurses charged in seven hospitals and a scale for assessing the attitudes of nurses towards productivity was developed. That scale contained 39 items and 5 sub-dimensions, namely ?dedication to job?, ?working conditions?, ?demands of job?, ?teamwork? and ?awarding? which were assessed with 5 point Likert scale.In the second stage, attitudes of nurses towards productivity and factors affecting those attitudes were determined. In that stage, data was collected from 1061 nurses charged in 18 hospitals in Istanbul.