L-karnitinin yaşlı sıçanlarda kalp, karaciğer, beyin ve plazma yağ asidi profillerine ve kalp fonksiyonlarına etkisi
L-carnitine effects on heart, liver, brain and plasma fatty acid profiles and cardiac function in aged rats.
- Tez No: 260975
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yağ asidleri, kalp ve diğer dokuların fonksiyonları için en önemli enerji kaynağıdır. Karnitinin yaşlı hastalarda zayıflık, mental sağlıkta azalma, mobilite ve balansta düşme gibi olumsuzlukları iyileştirerek, bu değerleri yükseltici, günlük yaşam aktivite edici etkileri gösterilmiştir. Kalpte fonksiyonel kapasitede düzelme, digoksin ihtiyacında azalma bildirilmiştir.Bu çalışmada karnitinin yağ asidi metabolizmasına ve kalp fonksiyonuna etkisi araştırıldı.Çalışmada 200-400gr ağırlığında 18 aylık 24 adet erkek Wistar Albino Outbred sıçanlar kullanıldı. Doku yağ asidleri Gaz Kromatografisi ile tayin edildi. Kalp fonksiyonları Langerdorf düzeneğinde, sırasıyla perfüzyon, iskemi ve reperfüzyon uygulanarak ölçüldü.L-karnitin tedavisi, serumda kontrol grubuna kıyasla, 16:1n-7 yağ asidini % 41 ve 16:0/16:1 oranı % 39 artırdı. Karaciğerde kontrol grubuna kıyasla 16:0 % 52, 16:1n-7 % 68, 18:1n-9 % 76, 18:2n-6 % 54, n-6 yağ asitleri % 41, n-9 yağ asitleri % 76, doymuş yağ asitleri % 37, doymamış yağ asitleri % 51 ve total YA miktarı % 45 oranında azalırken; 20:3n-3 % 90, 16:0/16:1 oranı % 51, 18:0/18:1 oranı % 73 ve doymuş/doymamış YA oranı % 23 arttı.Kalpte 18:1n-9 % 22 ve 18:2n-6 % 10 oranında anlamlı olarak azaldı. 18:0/18:1 oranı % 19 arttı. Kalp yağında kontrol grubuna kıyasla 16:0/16:1 oranı % 24 arttı. Kalp fonksiyonunda ise karnitin bazal seviyesine göre perfüzyon basıncını 10. dakikada % 39 ve 20. dakikada %28, son diyastolik basıncını 30. dakikada % 69 azalttı. Ancak karnitinin bu etkisi kontrol grubuna göre anlamlı bulunmadı.Sonuç olarak bu çalışmada L-karnitinin, beyin dokusu hariç, serum, karaciğer, kalp ve kalp yağı yağ asidi profillerini değiştirdiğini; iskemi-reperfüzyon uygulanan kalpte, perfüzyon basıncını, diyastolik ve sistolik basıncı, kalp atım hızı ve kasılma süresini içeren kalp fonksiyonlarında anlamlı bir fark oluşturmadığı ve vücut ağırlığına etkisi olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Fatty acids, for the functioning of the heart and other tissue are the most important source of energy. Carnitine in elderly patients with weakness, decrease in mental health, mobility and balance by improving the negative aspects, such as falls, the value of the amplifier, the effect has been shown to activities of daily living. Improvement in cardiac functional capacity, decreased need for digoxin has been reported.In this study, the carnitine effect on fatty acid metabolism and cardiac function was investigated. 200-400 g weight of 18-month of 24 male Wistar Outbred Albino rats was used. Tissue fatty acids were determined by gas chromatography. Cardiac function was measured by Langerdorf apparatus during perfusion, ischemia or reperfusion status.L-carnitine treatment increased serum 16:1n-7 fatty acid 41% and 16:0/16:1 ratio 39% compared to control group. In the liver, 16:0, 16:1n-7, 18:1n-9, 18:2n-6, n-6 fatty acids, n-9 fatty acids, total, saturated and unsaturated fatty acids were decreased by 37-76% while the ratios of 16:0/16:1, 18:0/18:1 and saturated/unsaturated fatty acids and 20:3n-3 increased 23-90 %.In heart, 18:1n-9 and 18:2n-6 decreased by 22% and 10% respectively by L-carnitine while 18:0/18:1 ratio was increased by 19%. The ratio of 16:0/16:1 was increased 24% in heart fat. Carnitine has decreased the perfusion pressure by 39% compared to initial level at minute 10, by 28% compared to initial level at minute 20 and the end diastolic pressure by 69% at minute 30. However, this effect of carnitine was not significant when compared with the control group.In conclusion, L-carnitine was found to change the fatty acid profiles of serum, liver, heart and heart fat, but not of the brain tissue; had no significant effect on the perfusion pressure, diastolic and sistolic pressure, heart rate and contraction time in ischemic/reperfused heart, and that it had no effect on total body weight.