Fosforik asit ve Er:YAG laser ile yapıştırılan estetik braketlerin sıyırma kuvvetlerine karşı tutuculuklarının ve kopma bölgelerinin karşılaştırılması
Comperative evaluation of shear bond strength and failure sites of different esthetic brackets bonded to enamel etched with phosphoric acid and Er:YAG laser
- Tez No: 260974
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜYESSER SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, fosforik asit ve Er:YAG laser ile pürüzlendirilen mine yüzeylerine yapıştırılan, Radiance, Inspire Ice, Clarity, Luxı II ve Sierra Classic braketlerin sıyırma kuvvetlerine karşı tutuculuklarının incelenmesi ve kopma bölgelerinin mine kırığı yönünden değerlendirilmesidir. Bu amaçla 150 adet küçük azı dişinin mine yüzeyleri, fosforik asit ya da Er:YAG laserin iki farklı enerji ve frekans değerinde kullanılmasıyla pürüzlendirilmiş ve braketler ışıkla polimerize olan bir ortodontik yapıştırıcıyla yapıştırılmıştır. Braketlerin Universal test cihazıyla koparılmasının ardından kopma bölgeleri stereomikroskopla incelenmiş ve modifiye Adhesive Remnant Index kullanılarak skorlandırılmıştır. Her pürüzlendirme grubundan 10'ar dişin mine yüzeyleri, bir kez mine yüzeylerinin pürüzlendirilmesinin ardından ve bir kez de braketlerin koparılmasından sonra Taramalı Elektron Mikroskobu ile incelenmiştir. Fosforik asit ve Er:YAG laser (80 mJ, 30 Hz ve 120 mJ, 20 Hz) gruplarında en yüksek tutuculuk değeri Inspire Ice braketle elde edilmiş ve bu braketi sırasıyla Clarity, Radiance, Luxi II ve Sierra Classic braketlerin takip ettiği belirlenmiştir. Tüm braket gruplarında, mine yüzeylerinin farklı yöntemlerle pürüzlendirilmesinin sıyırma kuvvetlerine karşı tutuculuğu üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Fosforik asit grubundaki tüm braket gruplarında kopma genellikle yapıştırıcı ile braket arasında meydana gelirken; laser gruplarında genellikle mine ile yapıştırıcı arasında meydana gelmiştir. Yapılan taramalı elektron mikroskobu incelemesinde incelenen 30 örneğin hiçbirinde mine kırığı görülmezken; ışık mikroskobuyla incelenen tüm örnekler içinde fosforik asit grubunda toplam 5, Er:YAG laser (80 mJ, 30 Hz) grubunda ise 1 dişte mine kırığına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate shear bond strengths of Radiance, Inspire Ice, Clarity, Luxi II and Sierra Classic brackets bonded to enamel etched with phosphoric acid and Er:YAG laser and to assess tooth surfaces in terms of enamel damage. For this purpose, enamel surface of 150 human premolars were etched with either phosphoric acid or Er:YAG laser with two different power and pulse values. Esthetic brackets were bonded using light cured orthodontic adhesive. Following shear bond strength testing that were performed with Shimadzu Universal testing machine, debonding characteristics, failure sites and adhesive remnants were assessed according to Modified Adhesive Remnant Index by stereomicroscope. Enamel surfaces of 10 teeth from every group were evaluated with scanning electron microscope once after etching with one of the methods and once again after shear bond strength testing. The most retentive bracket in phosphoric acid and both laser groups (80 mJ, 30 Hz and 120 mJ, 20 Hz) was Inspire Ice bracket followed by Clarity, Radiance, Luxi II ve Sierra Classic brackets. The effect of different etching techniques on shear bond strengths in all of the bracket groups were found to be insignificant. In phosphoric acid group, the failure mode was generally in the bracket/adhesive interface for all bracket groups. In the laser groups, debonding mode was generally in the enamel/adhesive interface for all bracket groups. No enamel fracture was found with the SEM evaluation. Among the rest of the subjects that were observed with stereomicroscope, 5 enamel fractures were seen in the phosphoric acid group and 1 enamel fracture in the Er:YAG (80 mJ, 30 Hz) laser group.