Çift tünel ve tek tünel ön çapraz bağ hastalarında alt ekstremite kas kuvvetinin değerlendirilmesi
Assesment of lower extremity muscular force in double tunnel and single tunnel anterior cruciate ligament patients
  1. Tez No: 260976
  2. Yazar: ABDURRAHMAN EVİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİNAZ ALBAYRAK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İzokinetik cihazlarla kas kuvvetinin test edilmesinin önemli bir metod olduğunu bilmekteyiz. İzokinetik cihazlar özellikle ön çapraz bağ yaralanmaları sonrası kişinin kas kuvvetinin arttırılması ve test edilmesi için en etkili yöntemlerden biridir. Bizim çalışmamızın amacı, aynı cerrahi ekip tarafından opere edilmiş olan tek ve çift tünel hastalarının standart rehabilitasyon programı sonrasında kas kuvvet karşılaştırmasını yapmaktır. İzokinetik testler, tamamı erkek olan, Kontrol Grubu (n=20), Tek Tünel Rekonstrüksiyon Grubu (n=19) ve Çift Tünel Rekonstrüksiyon Grubu (n=19) olmak üzere üç grup gönüllü katılımcı üzerinde uygulandı. Katılımcıların hepsi ÖÇB operasyonlarını yapan ekipteki doktorlardan birinin muayenesinden geçti, IKDC değerlendirme formları dolduruldu ve teste engel herhangi bir durum olmadığı tespit edildi.Isınma amacıyla 4 km/saat hızda 10 dakikalık bisiklet egzersizi ile teste alınacak kas gruplarının Kuadriseps Femoris ve Hamstring adelelerinin 5 dakikalık germe egzersizleri katılımcılar tarafından uygulandı. Teste geçildi. Testler Cybex Humac Norm isimli kas kuvvet ölçüm dinamometre cihazında yapıldı. Ön çapraz bağ ameliyatı geçirmiş olan katılımcılarda önce ameliyat edilmemiş, daha sonra ameliyat edilmiş olan diz teste alındı. Testlerde diz ekleminin ekstansör (kuadriseps) ve fleksör (hamstring) grubu kasları 60 o/sn, 180 o/sn, 240 o/sn hızlarında pik tork ve % body weight değerleri izokinetik olarak değerlendirildi.Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildiğinde tek tünel ile çift tünel grubundaki katılımcıların sonuçlarında birbirlerine göre anlamlı fark bulunmamıştır. Kontrol grubu ile çift tünel grubu katılımcılarının sonuçları değerlendirildiğinde ise yalnızca 180 o/sn hızdaki diz ekstansiyonu % body weight değerinde anlamlı ve 180 o/sn, 240 o/sn hızlardaki diz fleksiyonu % body weight değerlerinde kontrol grubu lehine ileri derecede anlamlı fark bulunmuştur.Bu sonuçlar bize çift tünel ÖÇB rekonstrüksiyonu sonrası yapılan rehabilitasyon çalışmalarında özellikle diz fleksörlerinin kas gücünün, çabukluğunun ve dayanıklılığının artırılması ile ilgili bir takım değişiklikler yapılabileceğini ayrıca daha geniş katılımlı araştırmalara ihtiyaç olduğunu ve çıkan sonuçların rehabilitasyon programlarına adapte edilmesinin uygun olabileceğini söyleyebiliriz
Özet (Çeviri)
It is known that testing of muscular force by way of isokinetic devices is an important method. Isokinetic devices is one of the most effective methods for increasing and testing the muscular force of the person after particularly anterior cruciate ligament injuries. The purpose of our study is to make a comparison of muscular force after standard rehabilitation program in single and double tunnel patients who have been operated by the same surgery team. Isokinetic tests have been implemented on three groups of volunteering participants, all of which were male, with Control Group (n=20), Single Tunnel Reconstruction Group (n=19) and Double Tunnel Reconstruction Group (n=19). All of the participants were examined by one of the doctors in the team who conducted their anterior cruciate ligament surgeries, and IKDC assessment forms were filled out, and it was established that there was no drawback for implementation of the tests.For purposes of warming up, 5-minute straining exercises were done by the participants for Quadriceps Femoris and Hamstring muscles of those muscle groups that would be tested by performing 10-minute bicycle exercise at 4 km/hour. The test was started. The tests were conducted by using the muscular force measurement dynamometer device named Cybex Humac Norm. For the participants who underwent anterior cruciate ligament surgeries, the test was done firstly on the non-operated knee, and secondly on the operated knee. In the tests, peak torque and body weight % values of extensor (quadriceps) and flexor (hamstring) group muscles of the knee joint at paces of 60 o /second, 180 o /second, 240 o /second were evaluated isokinetically.When the values were assessed in statistical terms, no meaningful difference was observed between the results of the participants in the single tunnel and double tunnel groups. However, when the results of the control group were compared to the results of the double tunnel group, a meaningful difference was observed only in respect of the % body weight value of the knee extension at the pace of 180 o/second and an advanced level of meaningful difference in respect of the % body weight of knee flexion at paces of 180o /second, 240o/second in favour of the control group.These results signify that in rehabilitation works following double tunnel anterior cruciate ligament reconstructions, certain changes aimed to increase the muscular force, swiftness and strength of particularly the knee flexors, and that there is the need for researches involving more participation and that it would be appropriate to adapt the results obtained to rehabilitation programs.