Koroid malign melanomlu hastaların tedavisinde kullanılan İyot 125 brakiterapi kaynaklarının dozimetre parametrelerinin ve bilgisayar hesaplamalarına dayanan doz dağılımlarının Monte Carlo Simülasyonu ve deneysel olarak karşılaştırılması
Monte Carlo and experimental comparison of iodine 125 brachytherapy sources dose distribution used in treatment of choroidal melanoma patients
  1. Tez No: 260977
  2. Yazar: ACAR HİLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Koroid malign melanom erişkinlerde, retinoblastom ise çocuklarda en sık görülen primer göz içi tümörüdür. COMS plaklarla yapılan episkleral plak brakiterapisi bu tümörlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, iyot 125 seedleri ile dolu olan farklı çaplardaki COMS plaklarının uygulandığı gözdeki merkezi eksen derin doz dağılımı ve off axis doz profillerinin TLD, GAFCHROMIC® EBT film ile ölçülen değerlerinin, Monte Carlo simülasyon ve BEBIG plak simulator ile hesaplanan değerleri ile karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada, Monte Carlo simülasyon yöntemi ile iyot 125 seedleri ile dolu olan farklı çaplardaki COMS plaklarının uygulandığı göz modellenmiş ve merkezi eksen derin doz dağılımları ve off axis doz profilleri hesaplanmıştır. Deneysel olarak ise, model göz yapılıp tipik bir uygulama sırasında merkezi eksen doz dağılımı ve doz profilleri TLD ve GAFCHROMIC® EBT film gibi ölçüm yöntemleri ile bulunmuştur. Ayrıca, klinikte göz uygulamaları sırasında kullanılan BEBIG plak simülator ile merkezi eksen derin doz dağılımları ve off axis doz profilleri elde edilmiştir. Hesap ve ölçüm yöntemleri ile elde edilen doz dağılımlarının karşılaştırılması sonucunda, ölçüm yapılan fantomun gözün gerçek yapısını bire bir yansıtmamasından ve ölçüm aletlerinin yetersizliğinden kaynaklanan sebeplerden dolayı TLD ve GAFCHROMIC® EBT ölçüm sonuçları Monte Carlo simülasyon sonuçlarından max % 6 düşük, algoritmasından kaynaklanan sebeplerden dolayı BEBIG plak simülator tedavi planlama bilgisayarı sonuçları ölçüm sonuçlarından max % 14 daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Choroidal melanoma and retinoblastoma are primer eye tumours most frequently seen in adulthood and childhood respectively. Episcleral plaque brachytherapy using COMS plaques is used for the treatment of these tumours. In this study, off axis dose profil and central axis dose distributions of COMS plaques fully loaded with iodine 125 seeds are measured by TLD and GAFCHROMIC® EBT film and calculated by using Monte Carlo simulation and BEBIG plaque simulator. COMS plaques with different diameter fully loaded with iodine 125 seeds are modelled by Monte Carlo simulation and off axis dose profil and central axis dose distributions are calculated.Experimentally, model eye produced and off axis dose profil and central axis dose distributions are measured using TLD and GAFCHROMIC® EBT film. Moreover, off axis dose profil and central axis dose distributions are calculated by using BEBIG plaque simulator used in eye applications in clinic. As a result of comparison of dose distributions found theoretically and experimentally the result of TLD and GAFCHROMIC® EBT film are % 6 lower than the result of Monte Carlo simulation and because of the assumptions used in the algorithm the result of BEBIG plaque simulator are the highest. The highest difference is % 14. This is because of the fact that model eye does not reflect the human eye exactly and also our measurement devices are inadequate.