Artroskopik tek band ve çift band ön çapraz bağ rekonstrükyonu sonrası tibial ve femoral tünel genişlemesi ve izokinetik kas gücüne etkisi: Prospektif, randomize çalışma
Tibial and femoral tunnel enlargement and effect on isokinetic muscle strenght after arthroscopic single bundle and double bundle acl reconstruction; A prospective, randomized study
  1. Tez No: 536458
  2. Yazar: SALİH BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada tek band ve çift band ön çapraz bağ (ÖÇB) rekonstrüksyonu yapılan hastaların erken postoperatif dönemde tünel genişlemesi ve bu genişlemenin izokinetik kas gücü üzerine etkinliğini araştırıldı. Çalışmaya 1 Kasım 2007 ile 30 Mart 2008 arasında Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezinde ortopedi polikliniğinde ÖÇB yırtığı tanısı konulan, daha önce diz cerrahisi geçirmemiş ve cerrahi endikasyonu olan, çalışmaya katılmayı kabul eden ve takiplerinde sorun yaşanmayan, ortalama yaşı 28.6 (19-40 arası ) 34 hasta (33 erkek (ort. yaşı 28.7) bir bayan (yaşı 24) ) dahil edildi. Hastaya yapılacak ameliyatın şekline operasyondan önce kura yoluyla karar verildi. Tüm hastaların ameliyat öncesi karşılaştırmalı olarak Biodex 3 (Biodex Medical System NY USA) cihazı ile her iki diz 60o/sn, 120o/sn ve 180o/sn açısal hızlarda hamstring ve kuadriseps izokinetik kas gücü değerlendirmesi yapıldı. Ortalama yaşı 27.25 (yaş aralığı 19-35) olan 18 hastaya artroskopik tek band bağ rekonstrükyonu (17 erkek, 1 bayan) ortalama yaşı 30.1 (yaş aralığı 20-40) olan 16 hastaya artroskopik çift band bağ rekonstrüksyonu yapıldı. Hastalara ameliyat sonrası 2. ve 3. ay'da sadece üç boyutlu diz eklem tomografisi çekildi. Altıncı aydaki kontolleri sırasında 3 boyutlu diz eklem tomografisi ve izokinetik değerlendirme tekrarlandı. Her tünel 6 eşit parçaya bölünerek (L1-L6) dijital ortamda sagittal ve koronal planda tünel genişlik ölçümü, aksiyal planda ise aynı noktalardan tünel alan ölçümü yapıldı. Hem tek band hemde çift band bağ rekonstrüksyonu yapılan hastaların ameliyat öncesi ve sonrasında yapılan izokinetik kas değerleri arasında bir farklılık saptanmadı. Yine 2., 3. ve 6. ayda çekilen tomografiler üzerinde yapılan çap ve alan ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı genişleme bulunmadı. Çift band ÖÇB cerrahisi tek bandla kıyaslandığında teorik olarak normal fizyolojiye daha yakın davrandığı iddia edilse de erken postoperatif dönemde tünel genişlemesinin izokinetik kas gücü üzerine etkinliği açısından bu iki yöntem arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the early postoperative tunnel enlargement and it's effect on isokinetic muscle force in patients who were treated with either single bundle or double bundle anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction Between November 2007 and March 2008, patients who had a diagnosis of ACL rupture and who had surgical indication with no prior knee surgery history with regular clinical follow-up were enrolled for this study at Baskent University Adana Research and Training Center. A total of 34 patients (33 males (avarege age 28.7) and 1 female (age 24) with an avarege age of 28.6 (range:19-40) were included for the final analysis. The study group were randomized in two groups and isokinetic mucle testing for quadriceps strenght with 60o/sc, 120o/sc ve 180o/sc velocities were performed and compared with the unaffected knee by Biodex 3 (Biodex Medical System NY USA) dynomometer. Eighteen patients (17 male, 1 female) with an avarage of 27.25 (range: 19-35) were undergone single bundle reconstruction and 16 patients with an avarage age of 30.1 (range:20-40) were undergone double bundle reconstruction. In the postoperative second and third months, only 3-d computed tomography scans were performed. In the sixth month postoperatively, 3-d computed tomography and isokinetic muscle testing were repeated. Each tunnel was divided into 6 equal pieces (L1-L6) and tunnel width was evaluated at coronal and sagittal plans and tunnel area was evaluated by the same areas at the aixal plans. There were no significant difference between isokinetic muscle testing for single bundle and double bundle reconstructions in the preoperative and postoperative period. Đn addition, no statistically significant difference was found for the width and area examinations of the tunnels between second, third and sixth months of 3-d computed tomography scans. Although double bundle reconstrucion had a more normal phsyology than single bundle reconstruction, surgeon must consider the need for a double bundle surgery in the preoperative period.