Kostik madde içen 0-6 yaş grubu çocukların özellikleri ve ailelerin ilk uygulamaları
Characteristics of children between 0-6 ages who drink caustic substances and the first applications of families
  1. Tez No: 260978
  2. Yazar: FEYZA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma, İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesine kostik madde içilmesi nedeniyle getirilen 0-6 yaş grubu çocukların ve ailelerinin özellikleri ile ailelerin yaptığı ilk uygulamaları belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel bir tasarım olarak gerçekleştirildi.Araştırma verileri, İstanbul' daki bir eğitim ve araştırma hastanesi çocuk acil birimine Kasım 2008-Şubat 2009 tarihleri arasında başvuran, 0-6 yaş grubu 160 çocuğun ailesinden elde edildi. Veriler yüzdelik dağılım, Fisher kesin ki-kare, Yates düzeltmeli ki-kare ile analiz edildi.Araştırmada literatür doğrultusunda hazırlanan soru formu kullanıldı. Ayrıca danışman ve araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim broşürü, araştırma sonunda ailelere dağıtıldı.Araştırma sonucunda; çocukların %63,8'inin erkek, yaş ortalamasının 2,72±1,42 yıl, anne ve babaların çoğunlukla ilköğretim mezunu olduğu belirlendi. Annelerin %62,5'inin temizlik maddelerini kapalı şekilde satın aldığı, %63,1'inin bu maddeleri açıkta veya alçak / açılabilir kapalı dolapta sakladıkları belirlendi. Ailelerin %63,8'inin kostik maddenin içiminden sonra çocuklara su, süt veya yoğurt verdiği, ailelerin %93.7'sinin Zehir Danışma Merkezini bilmedikleri saptandı. Anne eğitim düzeyi arttıkça temizlik maddelerinin kapalı şekilde satın alınma ve uygun şekilde saklanma oranının daha yüksek olduğu bulundu.Çocuk sağlığının geliştirilmesi ve korunmasında önemli bir role sahip olan hemşireler, açık olarak satılan temizlik maddelerinin alınmaması, alınanların ise uygun şekilde saklanması ve maddelerin içilmesi halinde yapılması gerekenler konusunda aileleri eğitmelidir. Ailelerin bilinçlendirilmesi bu sorunun oluşumunu büyük oranda azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
The research designed as a descriptive and cross-sectional design in order to identify the characteristics of children between 0-6 ages who were admitted to a tranining and research hospital in Istanbul for drinking caustic substances and that of families, and the first applications of families?.Research data is obtained from children between 0-6 ages and families who are admitted to a tranining and research hospital in Istanbul, pediatric emergency department between November 2008-February 2009. The data is analysed by percentages, Fisher?s exact chi-square, Yate?s chi-square.Questionnaire that is prepared in line with literature is used in the research. The training brochure that is prepared by consultant and researcher is distributed to the families after the research.According to the research results 68,3% of children were male,the avarage of age 2,72±1,42 years, and the parents mostly were primary school graduate. It has been identified that the 62,5% of mothers bought packaged cleaning products, 63,1% bought unpackaged cleaning products or kept these substances in the low down openable cupboards. It has been identified that 63,8% of families gave children water, milk or yoghurt after caustic substances and of 93,7% did not know about Poison Information Center. As the education level of mother has increased, as has the purchase of packaged cleaning materials and the proper keeping rates .Nurses who play an important role in promotion and protection of child health should educate families about buying packaged cleaning products and to keep the unpackaged ones properly if bought, and of the actions to be taken after drinking caustic substances. Raising families awareness will greatly decrease the incident of this problem.