Bazı 4-amino-2-hidroksi-n'[(sübstitüefenil)metiliden] benzohidrazidlerin sentezi
Synthesis of some 4-amino-2-hydroxy-n?-[(substitutedphenyl) methylidene] benzohydrazides
  1. Tez No: 260979
  2. Yazar: TUĞBA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Hidrazid hidrazonların geniş bir biyolojik aktivite spektrumuna sahip olmaları büyük ilgiye neden olmaktadır.Bu çalışmada 4-amino-2-hidroksi-N'-[(sübstitüefenil)metiliden]benzohidrazidler (1-14) sentezlenmiş ve bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir.Yukarıda bahsedilen bileşiklerin sentezlenebilmesi için; antitüberküloz ilaç maddesi olan p-aminosalisilik asid (PAS) kullanılmıştır. Önce PAS ve metanolün sülfürik asid varlığında reaksiyonu ile PAS'ın metil esteri (A) hazırlanmış, sonra ester ile hidrazin hidratın reaksiyonu ile hidrazid türevi (B) elde edilmiştir. Son basamakta da hidrazid (B) ile çeşitli sübstitüe aromatik aldehidlerin reaksiyonu sonucu hidrazid hidrazon türevi bileşikler (1-14) % 61-97 verimle elde edilmiştir.Sentezlenen bileşiklerin yapıları tartışılmış ve yapıları elementel analiz ve spektral (UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, HSQC ve ESI-MS/MS) verilerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a wide spectrum of biological activities, hydrazide hydrazones are great interest.In this study some 4-amino-2-hydroxy-N'-[(substitutedphenyl)methylidene] benzohydrazides (1-14) were synthesized and their antimicrobial activities were investigated.For the purpose of synthesizing above mentioned compounds, p-aminosalicylic acid (PAS) which is an antituberculosis drug, is used. At first, methyl ester of PAS (A) is prepared by the reaction of PAS and methanol in the presence of sulphuric acid, then reacting the ester with hydrazine hydrate, hydrazide derivative (B) is obtained. In the last step, reacting the hydrazide with various aromatic aldehydes, hydrazide hydrazones were obtained by 61-97 % yields.Structures of the synthesized compounds were discussed and confirmed by elemental analysis and spectral (UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, HSQC and ESI-MS/MS) data.