Ekzojen adacık amiloid polipeptid enjeksiyonunun, nondiabetik, STZ diabetli ve adacık transplantasyonlu sıçanlarda sitokin parametreleri üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of exogen islet amyloid polypeptide injection efficacy on cytokine parameters in non-diabetic, STZ diabetic and rats with islet transplantation
- Tez No: 260980
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TEMEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amilin, beta hücrelerindeki insülin salgı granüllerinde, beslenmeye yanıt olarak insülinle birlikte salınmaktadır. Beta hücrelerinde amilin sekresyonu artışı ve hiperglisemiye bağlı olarak amiloid birikimi, insülin sentez ve sagılanmasını bozarak diyabete neden olabilmektedir. Diyabetli hastalarda amiloid, hücre dışında beta hücrelerine bitişik birikerek apoptoza neden olmaktadır. Tip 1 diyabette beta hücreleri harabiyetiyle amilin sentezi gerçekleşmemektedir. Alıcıya adacık transplantasyonu yapıldığında dolaylı olarak amilin sentezi de sağlanacağından, rejeksiyonda rolalan sitokin düzeylerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Sağlıklı, sağlıklı ve amilin enjeksiyonlu, streptozotosinle (STZ) diyabetik yapılmış, STZ'li ve amilinli, transplantasyonlu, transplantasyonlu ve amilinli ayrıca STZ'li transplantasyonlu ve amilin enjeksiyonlu gruplar oluşturularak glisemiyle interlökin (IL-1ß) 1 beta, tümör nekroz faktör (TNF) alfa, IL-10, IL-17 düzeyleri incelenmiştir. Allograft adacık transplantasyonuyla doğal olarak amilin verilmesi, ekzojen amilin enjeksiyonuyla karşılaştırılarak amilinin etkisi araştırılmıştır. Transplantasyonla sağlanan doğal amilin sentezi ve ekzojen olarak verilen sıçan amilinin de etkisiyle nakledilen adacıklara karşı ancak 1. günde oluşan IL-1ß artışının, TX A grubunun diğerlerine göre daha anlamlı fark oluşturmasının yanısıra sıçan amilininde aşırı birikiminin zararlı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Amylin is released with insulin as a result of nutrition in insulin secretion granules of beta cells. Augmentation of amylin secretion and accumulation of amyloid due to hyperglycemia in beta cells cause diabetes. Insulin synthesis and secretion are impaired as a result of this situation. Amyloid in diabetic patients cause apoptosis accumulating to adjacent beta cells out of the cell. In type 1 diabetes amylin synthesis can not be performed due to beta cell destruction. When islet transplantation was performed to recipient, amylin synthesis is provided indirectly. That?s why amylin efficacy on cytokine levels which take part in rejection is investigated. Glycemia level, IL-1 beta, TNF alpha, IL-10, IL-17 levels are investigated with constituting healthy, healthy and with amylin injection, STZ diabetic, STZ diabetic and with amylin injection, with transplantation, with transplantation and amylin also STZ diabetic with transplantation and STZ diabetic with islet transplantation and amylin injection groups. Exogen amylin injection is compared with allograft islet transplantation that is equal to amylin given naturally. Increasing of IL-1 beta versus transplanted islets barely observed in +1.day of transplantation is provided by innate amylin synthesis which is provided with transplantation and exogen rat amylin effect. In the group TX A, augmentation of IL-1 beta level is more statistically significant manner when compared with other groups. At the same time this result show that excessive accumulation of rat amylin may be harmful.