Yanıklı hastalarda ağrı, anksiyete ve depresyon ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationships between burn pain, anxiety and depression in burn patients
  1. Tez No: 260989
  2. Yazar: YELİZ KARATEKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, yanık ünitelerinde yatarak tedavi gören hastalarda yanık ağrısı, anksiyete ve depresyon ilişkisini incelemek, yanık ağrısı, anksiyete ve depresyon düzeyini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı.29 Nisan- 29 Temmuz 2009 tarihleri arasında Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yara ve Yanık Merkezi'nde yatarak tedavi gören, 15-84 yaş arası, 7 gün ve üzeri yatarak tedavi gören, bilişsel engeli olmayan 60 yanıklı hasta araştırma kapsamına alındı. Verilerin toplanmasında; Yanık Özelliklerine İlişkin Bilgi Formu, Hastaların Tanıtıcı Özelliklerine İlişin Bilgiler Formu, Görsel Analog Skala (VAS), McGill Kısa Ağrı Soru Formu, Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanıldı. Veriler, hasta ve kurum izinleri alınarak, hastaların dinlenme döneminde iki görüşme sonunda toplandı.Çalışmada yüksek ağrı puan ortalamalarına yüksek anksiyete ve depresyon puan ortalamalarının eşlik ettiği görüldü. Hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, sosyal güvence, alışkanlık şekli değişkenleri ile ağrı, anksiyete ve depresyon puan dağılımları arasında istatistiksel anlamlılık taşıyan bir ilişkinin olmadığı (p>0,05), yetersiz sosyal destek alan hastaların ağrı, anksiyete ve depresyon puan ortalamalarının yüksek olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was planned as prospective, descriptive type to examine the interrelationships between burn pain, anxiety and depression in burn injured patients and in order to determine the factors affect the burn pain, anxiety and depression levels in the patients hospitalized in the burn unit.The research was conducted between April 29, 2009 and July 29, 2009, with 60 burn patients being hospitalize in Dr. Lutfi Kirdar Kartal Trainig and Research Hospital Wound and Burn Center. Those patients were the ones who were between the ages of 18 and 84, have over seven days of inpatient treatment and have no cognitive disabilty. Diseases of the İnformation Form and Sociodemographic Information Form Belong to the Patient, Visual Analogue Scale (VAS) , Mcgill Pain Questionnaire Short Form, Beck Anxiety Scale and Beck Depression Inventory were used while collecting data. Data were collected at the end of the two interview held during the rest period of the patients by getting the permission of the patient and the institution.Study of high pain scores and high anxiety and depression scores were found to be associated with. It was also determined that there was no statistically significant bearing in relationship between the patients' age, gender, education, social insurance, variables of habits and with the pain anxiety and depression scores (P>0,05), it was determined the patients who have inadequate financial and emotional support have higher average score of pain, anxiety and depression (p 0,05).