Genç satsuma ağaçlarına uygulanan farklı seviyedeki kükürdün verim ve bazı besin elementlerinin alınımı üzerine etkisi
Effect of enhanced sulfur rates on yield and plant nutrient uptake on young satsuma trees
  1. Tez No: 224132
  2. Yazar: MEHMET AFŞAR AKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HAKERLERLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda satsuma mandarin yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı İzmir iline bağlı Selçuk ilçesinde 2004-2005 yıllarında yürütülen bu çalışmada genç satsuma ağaçlarına kükürt seviyeleri (0, 1, 2, 3 kg/ağaç) ve gübre uygulamalarının toprak tepkimesi, toprak tuz içeriği (%), verim, besin maddeleri alınımı ve bazı meyve kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir.Verim üzerine kükürt seviyeleri ve gübre uygulamaları istatistiksel olarak önemli bulunmuş, en düşük verim kontrolde elde edilirken, en yüksek verim 3 kg/ağaç kükürt seviyesindeki gübre uygulaması yapılan ağaçlarda tespit edilmiştir.Kükürt uygulamasıyla toprak pH'sı düşerken topraktan makro ve mikro besin elementlerinin alınabilirliği artmıştır.Artan kükürt düzeyleriyle yaprak fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, kükürt, demir, mangan ve çinko içerikleri artarken, sodyum içeriklerinin azaldığı tespit edilmiştir.Kükürt seviyelerinin meyve kalitesi üzerine etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmakla birlikte ortalama meyve ağırlığı, meyve boyu ve eninin kükürt uygulamalarıyla azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
During the years of 2004-2005, the investigation was established at Selçuk-İzmir province in Ege region of Turkey in order to examine the effects of enhanced sulfur rates (0,1,2,3 kg/tree) and NPK fertilizers on young satsuma yields, leaf nutrients and quality properties.The effects of fertilizing and sulfur rates were found statisticaly significant. The lowest yield was obtained at control treatment and the highest yield was obtained at 3 kg/tree treatment in which the trees fertilized.Sulfur applications decreased the soil pH and increased the uptake of primary and secondary plant nutrients present in the soil.Enhanced sulfur rates increased the leaf nutrient contents such as phosphorus, potassium, calcium, magnesium, sulfur, iron, manganese, zinc and decreased the sodium contents of the leaves.Sulfur treatments on fruit quality was found statisticaly non significant but the average fruit weight, diameter and height tend to decrease by the sulfur treatments.