Kör bireylerde ve normallerde kortikal eksitabilitenin sirkadiyen özelliklerinin belirlenmesi
Determination of circadian characteristics of cortical excitability in blind and sighted subjects
- Tez No: 261013
- Danışmanlar: PROF. DR. A. EMRE ÖGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Canlılarda sirkadiyen ritmin düzenlenmesi gün ışığına kısmen bağımlı olduğundan, görme duyusu tam kayıp bireylerde kortikal uyarılabilirliğin gün içinde farklı bir dalgalanma göstermesi mümkündür. Çalışmamızda, transkranyal manyetik uyarım (TMS) yöntemleri kullanılarak normal bireylerin motor korteks uyarılabilirliklerinde sirkadiyen ritme paralel değişiklikler olup olmadığı ve kör bireylerin bu açıdan normal bireylere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Çalışmamıza 15 görme engelli birey ile 13 kontrol bireyi katıldı. Navigasyon sistemi için gerekli MR kesitleri alındıktan sonra çalışma günü, sabah 8 ve akşam 20 saatlerinde TMS çalışmaları yapıldı. Bunlar, aktif motor eşik (AMT), dinlenme motor eşiği (RMT), kortikal sessiz süre ve eşli uyarımla kortikal uyarılabilirlik çalışmalarından ibaretti. TMS uygulamaları öncesinde kortizol düzey belirlenmesi için tükürük örneği alındı. Aynı gün katılımcıların Oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Çalışmamızda kör bireylerin ortalama nabız, sistolik-diastolik arteriel tansiyon verilerinin kontrol bireylere göre daha yüksek olduğu ve bu farkın sabah değerleri için anlamlı olduğu görüldü. Sabah saatlerinde körlerde gözlenen kortizol düzey artışı kontrollere göre anlamlı derecede daha düşük bulundu. Her iki olgu grubunda kortikal sessiz süre sabah saatlerinde akşama göre daha uzun bulundu. Kör ve kontrol bireylerin akşam AMT değerlerinde, sabaha göre hafif fakat anlamlı bir düşme bulundu. Bu bulgular körlerde kortikal uyarılabilirlik açısından sirkadiyen ritmi sağlayacak içsel mekanizmaların korunduğunu düşündürdü. RMT değerleri ise sabah ve akşam saatlerinde kör grubunda kontrollere göre anlamlı derecede daha düşüktü. Bu bulgu kör bireylerde ortaya çıkan bir motor kortikal uyarılabilirlik artışı olarak yorumlandı. Olgu gruplarımızda eşli uyarımla saptanabilir bir sirkadiyen uyarılabilirlik değişikliği gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Different rhythms of circadian oscillations can be observed in individuals with complete loss of vision, since the regulation of the circadian rhythm is partially organized by daylight. In this study, circadian changes in the excitability properties of the motor cortices of normal and blind people were investigated. Fifteen totally blind and 13 healthy control cases participated in the study. After the acquisition of MR sections required for the navigation system, TMS studies were performed at 8 a.m. and at 8 p.m on the same day. These were comprised of AMT, RMT, cortical silent period and paired stimulation studies. Saliva samples for the estimation of cortisol levels were taken before each TMS session. Ophthalmologic examinations were performed on the same day between two TMS sessions. Average morning heart rate, systolic and diastolic blood pressure values in the blinds were higher than those of controls, and this difference was interpreted as to be caused by unequal age distribution between the groups. The normal morning increase in the cortisol levels was found to be lower in blinds as compared to the controls, whereas both case groups showed similar diurnal variations in cortical silent periods which were longer in the morning sessions than in the evenings. A slight but significant decrease was observed in the evening AMT values in both groups as compared to those found in the morning sessions. These findings led us to think that the internal mechanisms which maintain circadian rhythm in terms of cortical excitability are preserved in blind subjects. RMT values in blind subjects were found to be significantly lower than those of controls, both in the morning and evening examinations. This was comparable to the previous studies reporting similar results with different TMS methods, and interpreted as due to increased motor cortical excitability caused by long-standing visual deprivation. Paired stimulation studies did not reveal significant circadian excitability changes in both groups.