İstanbul Şişli ilçesi, resmi ve özel ilköğretim okullarının ikinci basamağında öğrenim gören öğrencilerin bilgisayar kullanımı
Computer use of public and private primary school students at the secondary level in Şişli District of Istanbul
  1. Tez No: 261017
  2. Yazar: ÖZLEM METREŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma, ilköğretim ikinci basamakta öğrenim gören öğrencilerin bilgisayar kullanım sıklıklarını, sürelerini, kullanım amaçlarını ve demografik değişkenlerin bilgisayar kullanımı üzerindeki etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel bir tasarım olarak gerçekleştirildi.Araştırma verileri, 2009 bahar döneminde, İstanbul İlinde Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı ilköğretim ikinci basamak öğrencilerini temsil ettiği düşünülen 13 ilköğretim okulunun 6., 7. ve 8. sınıflarında öğrenim gören 2304 öğrenciden elde edildi. Veriler, yüzdelik dağılım, t-testi, bağımsız gruplarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve tukey testi ile analiz edildi.Araştırmada, danışman ve araştırmacı tarafından oluşturulan soru formu kullanıldı.Araştırma sonucunda; öğrencilerin %84,9' unun evlerinde bilgisayar bulunduğu ve bunların %51,6' sının bilgisayarının kendi odasında olduğu belirlendi. Öğrencilerin günlük ortalama bilgisayar kullanım süreleri 107.33±134.98 dk./gün olarak belirlenir iken erkeklerin kızlara oranla daha uzun süre bilgisayar kullandıkları tespit edildi. Öğrencilerin bilgisayarı en çok ödev yapmak, merak ettiği konuları araştırmak/bilgi edinmek, tanımadığı insanlar ile sohbet etmek ve müzik dinlemek amacıyla kullandığı belirlendi. Ayrıca bilgisayar kullanım süresi arttıkça öğrencilerin akademik başarılarının düştüğü tespit edildi.Araştırma, toplum sağlığı açısından önemli bir yer tutan okul sağlığı hizmetlerinde okul sağlığı hemşirelerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışma; öğrenciler tarafından bilgisayarın bilinçli ve kontrollü kullanımının sağlanmasında, ailelerin bilinçlendirilmesinde okul sağlığı hemşiresinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the frequency of computer use, the time spent on computer use, the aims of computer use and the effects of demographic varieties on computer use of primary school students at the secondary level.The research data was conducted in the spring term of 2008-2009 academic year and gathered from 2304 primary school students in the 6th, 7th and 8th grades at thirteen primary schools which are located in İstanbul as the institutions of Ministry of National Education, and which are thought to represent the primary school students at secondary level.The questionnaire is developed by adviser and researcher was used in the research.The research results show that %84,9 of the students has computers at home and %51,6 of those students has their computers in their own rooms. While the time for average daily computer use is determined as 107,33 + 134,98 minute/day, the boys are determined to use computer longer hours compared to girls. It is also found that the students use computers for the purposes of doing homework, being informed about or searching the topics they are interested in, chatting with the people they do not know, and listening to music. Besides, it is found that as the time spent for using computers increases, the the school achievement of the students decrease.This study, in today?s world in which computers are widely used, has brought up the necessity of school health nurses working at school health services which are important in terms of public health. The study has emphasizes the importance of school health nurse in making the parents conscious, and in making the students use computers with control and conscious.