Restorasyonların tamirlerinde farklı yüzey hazırlanmasının, materyal ve bağlayıcı sistem kullanımının makas dayanımı üzerine etkisinin in vitro araştırılması.
The effects of using different surface treatments and bonding systems on shear bond strength of repaired restorations.
  1. Tez No: 261018
  2. Yazar: MURAT TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KORAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamızda, klinikte kullanılan direkt ve indirekt restorasyon materyallerine tamir amacıyla kullanılabilen farklı dental materyallerin tutunma gücünün makas kuvvetlerine dayanımına, farklı adezyon yüzeyleri hazırlanmasının ve farklı bağlayıcı ajanlar kullanımının etkisini mekanik testler ile araştırılması amaçlanmıştır.Araştırmada seramik restorasyonların yüzeyleri hidroflorik asit ve silan ile muamele edilmeleri ve elmas frez ile yüzey pürüzlendirilmesi ardından total-etch ve self-etch bağlayıcı sistemler kullanarak kompozit, akışkan kompozit, kompomer ve akışkan kompomer ile tamir, amalgam, kompozit ve kompomer ve krom-nikel metal alaşımı restorasyonların yanlızca elmas frez ile yüzey pürüzlendirilmesinin ardından aynı bağlayıcı sistemleri ve materyaller ile tamir örneklerinden oluşan 44 deney grubu ve kompozit ve kompomerler için 2 kontrol grubu Ultradent bağlantı aparatı ile hazırlandı ve Universal test cihazında 0,5 mm/dak hız ile örneklerin makas kuvvetlerine dayanımı ölçüldü. Sonuçlarının istatistiksel analizi Kruskal Wallis testi ile Dunn çoklu karşılaştırma testi ile yapıldı.Kompomerin kompomerle, kompozitin ise kompozit ile self-etch kullanılarak tamiri, kompomerin kompomer, kompozitin kompomer ile total-etch kullanılarak tamiri ve kompozitin total-etch ile kompozit ile tamirlerinde makas kuvvetlerine dayanımın 20 MPa üzerine çıktığı, Seramiğin tamirinde yüzeye hidroflorik asit ve silan uygulanmasının makas kuvvetlerine direnci arttırdığı, ancak bağlayıcı tiplerinin ve farklı tamir materyallerinin etkilemediği (P > 0.05), amalgam tamirinde total-etch ile akışkan kompozit, self-etch ile ise akışkan kompomer ile dayanımın yükesek değerler çıktığı, kompozit tamirinde bağlayıcı sistemlerin dayanımı etkilemediği, kompozit ve kompomer ile tamiri dayanımının yüksek olduğu, kompomer tamirinde self-etch ile kompomerin kullanılmasının daha iyi sonuç verdiği ve krom-nikel alaşımın atamir materyalinin self-etch ile tutunabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of using different surface treatments and different bonding agents on the shear-bond-strength endurance of various dental repair materials? holding power to direct and indirect restoration materials used clinically.In this study, ceramic restorations have been exposed to surface treatment with hydrofluoric acid and silanization and roughened by diamond bur. Subsequently, restoration samples have been prepared with composite, flowable composite, compomer and flowable compomer by using total-etch and self-etch bonding systems. Amalgam, composite, compomer and chrom-nickel metal compound restorations, on the other hand, have been roughened by diamond bur with same bonding systems and materials only. 44 experiment groups in total and 2 control groups for composites and compomers have been prepared with Ultradent device. Resistance of samples to a shear-bond-strength of 0,5 mm/min has been measured by a Universal test machine. Statistical analysis of test results are conducted through Kruskal Wallis and Dunn multiple comparison tests.It?s detected that, resistance to shear-bond strength exceeds 20 MPa level when compomers are repaired with compomer through self-etch; compomers with compomer through total-etch; composites with compomer through total-etch and composites with composite through total-etch. Also, it?s observed that application of hydrofluoric acid and silanization on the surface is increasing resistance to shear-bond-strength, however same result is not valid for bonding types and different restoration materials (P > 0.05). In the restoration of amalgams, it?s observed that flowable composite through total-etch and flowable compomer through self-etch yields high results of resistance. In the restoration of composites, bonding systems have no significant effect on resistance whereas restoration of composites with composites and compomers increases resistance. In the restoration of compomers through self-etch, its?s observed that usage of compomer yields better results and finally it?s detected that chrom-nickel compound restoration material should be repaired with self-etch bonding system.