Kronik hastalık bakımını değerlendirme aracı'nın geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the patient assessment of chronic illness care survey
  1. Tez No: 261023
  2. Yazar: KÜBRA İNCİRKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEN Ö. NAHCİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kronik hastalığı olan bireylerin aldıkları sağlık bakım hizmetlerinin hastalar tarafından değerlendirilmesinde uygulaması kolay ve kısa bir ölçeğe duyulan ihtiyaçtan yola çıkılarak, ?Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Aracı'nın (Patient Assessment of Chronic Illness Care-PACIC) Türkçe'de geçerlik ve güvenirliğini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma, metodolojik ve tanımlayıcı tiptedir. Çalışma kapsamında toplam 300 kronik hastalığı olan bireyle çalışılmıştır. Araştırmada 20 maddelik PACIC ve Görüşme Formu kullanılmıştır. Ölçeğin değerlendirilmesinde kapsam geçerliği, yapı geçerliği, iç tutarlık ve kronik hastalık bakımı puan ortalamaları kullanılmıştır.Örneklemin çoğunluğu 40 yaş üstü (%94,6), kadın (%71,8), ilkokul mezunu (%48,7), hipertansif (%52,7) ve diyabetli (%39,7),ikinci hastalığı (%55,7) bulunmaktadır. Ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi=0,85'tir. Madde toplam puan korelasyonları 0,46 ile 0,69 arasındadır (p=0,00) ve ölçek Cronbach alfası 0,91'dir. 4-8 haftalık test-tekrar test korelasyonu oldukça yüksektir (r=0,93). Doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizleri ölçeğin 5 faktörlü yapıda olduğunu göstermiştir. Ölçek toplam puan ortalaması 2,54±0,9'dur. Alt ölçeklerin ortalamaları sırasıyla; hasta katılımı 2,57±1,3; karar verme Desteği 3,36±1,1; amaç belirleme 2,39±1,0; problem çözme 2,83±1,3; izlem 1,94±1,0'dır. Ölçek ile ?yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, sağlık sigortalı olma, gelir ve sağlık algısı, hastalık tipi ve sağlık eğitimi alma durumu? arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.Sonuç olarak, Türkçe-PACIC kronik hastalığı olan bireylerin aldıkları sağlık bakım hizmetlerini değerlendirmelerinde, Türk dilinde geçerli ve güvenilir olup, daha geniş hasta grubunda bakım kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarda kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
There is a need for brief, simple instrument to evaluate chronic illness care by patient. The aim of this methodological and descriptive study was to translate and cultural adapt of the Patient Assessment of Chronic Illness Care (PACIC) Survey to Turkish. In this study, 300 patient having chronic illness were studied. The 20-item PACIC and Interview Form were used in survey. Content validity, construct validity, internal consistency and chronic illness care were used to evaluation of data.Most of the sample were; over 40 age (%94,6), woman (%71,8), primary school graduate (%48,7), hypertensive (%52,7) and diabetic (%39,7),having secondary illness (%55,7). Content Validity Index of instrument=0.85. İtem-mean correlation was between 0,46 and 0,69 (p=0,00), Cronbach alpha was 0,91. During the course of 4-8 weeks test-retest reliability was high (r=0,93). The mean of overall scale was 2,54±0,9 and means of subscales were; patient activation 2,57±1,3, decision support 3,36±1,1, goal setting 2,39±1,0, problem-solving 2,83±1,3, follow-up 1,94±1,0. İnstrument was 5-scala structure after confirmatory and explanatory factor analysis. The Scale was correlated with age, education level, insurance status, perception of income and health status, chronic condition, status of taking the education about chronic illness.In conclusion, Turkish-PACIC is a reliable and valid instrument to assess chronic illness care received by patient with chronic illness. Its use is encouraged in further research and quality improvement study in larger patient groups.