Seröz effüzyonlarda malign mezotelyoma,reaktif mezotel hücreleri ve adenokarsinoma ayırımında Calretinin, GLUT-1 ve E-cadherin ekspresyonunun değeri
The value of the expression of Calretinin,GLUT-1 and E-cadherin in the differential diagnosis of malignant mesothelioma,reactive mesothelial cells and adenocarcinoma in serous effusions.
- Tez No: 261024
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ALATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkolojik Sitoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızın amacı seröz efüzyonlarda malign mezotelyoma, adenokarsinom ve reaktif mezotel hücre proliferasyonu arasındaki ayırıcı tanıda Calretinin, E-cadherin ve GLUT-1 antikorlarının sitolojik tanı değerinin araştırılmasıdır.Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Onkolojik Sitoloji Bilim Dalı arşivi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivi ve Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Laboratuvarı arşivinden yararlanılmıştır.Çalışma grubunu her bir gruptan 20, toplamda 60 hastadan elde edilen hücre bloğu materyali oluşturmuştur.Seçilen uygun vakalardan elde edilen hücre bloğu materyalinden hazırlanan kesitlere immünsitokimyasal boyama yöntemi uygulanmıştır.Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre E-cadherin antikorunun adenokarsinomda, Calretinin antikorunun mezotelyoma ve reaktif mezotel hücre proliferasyonunda, GLUT-1 antikorunun ise mezotelyoma ve adenokarsinomda anlamlı derecede eksprese olduğu saptanmıştır. Bulgular sonucunda E-cadherin antikorunun adenokarsinomun mezotelyoma ve reaktif mezotel hücre proliferasyonundan ayrılmasında; Calretinin antikorunun mezotelyoma ve reaktif mezotel hücre proliferasyonunun adenokarsinomdan ayrılmasında; GLUT-1 antikorunun ise adenokarsinom ve mezotelyomanın reaktif mezotel hücre proliferasyonundan ayrılmasında kullanılabilecek markerlar olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study cell blocks from the archive of the Oncological Cytology Department of Istanbul University Institute of Oncology, the archive of the Pathology Department of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine and the archive of Yedikule Thorax Diseases and Thorax Surgery Education and Research Hospital were used.The study group consists of a total of 60 cell blocks, 20 blocks in each group.Immuncytochemistry staining method was applied to the sections prepared from the cell blocks of selected appropriate cases.In this study was established that the expression of E-cadherin antibody in adenocarcinoma, the expression of Calretinin antibody in mesothelioma and reactive mesothelial proliferation, the expression of GLUT-1 antibody in mesothelioma and adenocarcinoma were scientifically significant. The results of the present study revealed that E-cadherin antibody can be successfully used as a marker for the differentiation of adenocarcinoma from mesothelioma and reactive mesothelial proliferation, Calretinin antibody for the differentiation of mesothelioma and reactive mesothelial proliferation from adenocarcinoma and GLUT-1 antibody for the differentiation of adenocarcinoma and mesothelioma from reactive mesothelial proliferation.