Geleneksel ve titreşim özellikli diş fırçalarının ağız diş sağlığı üzerindeki etkinliklerinin sağlıklı ve engelli çocuk hastalarda incelenmesi
The evaluation of the effectiveness of conventional and pulsating toothbrushes on oral health of healthy and disabled pediatric patients
- Tez No: 261041
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN ULUKAPI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dental plak, dişeti iltihabı ve diş çürüklerinin gelişimi ile yakından ilişkilidir. Plağın etkili olarak uzaklaştırılması bu hastalıklardan korunmada önemlidir. Ağız hijyeninin sağlanmasında diş fırçaları en yaygın olarak kullanılan araçlardan biridir. Çocuklar; özellikle zihinsel engelli olanlar genellikle ağız hijyeni ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkları için ve kısıtlı motor yeteneklerinden dolayı diş fırçalama ile yeterli seviyede ağız hijyeni sağlayamamaktadırlar. Bu özel gruptaki çocuklardaki zorlukların üstesinden gelmek için farklı tasarımlarda manuel ve elektrikli diş fırçaları geliştirilmiş ve piyasaya sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı son yıllarda geliştirilen ve el becerisine çok gerek duyulmadığı bildirilen titreşim özellikli diş fırçalarının geleneksel diş fırçalarına göre etkinliğini belirlemek ve zihinsel engelli çocuk hastaların ağız-diş sağlığı üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya 31 sağlıklı, 31 eğitilebilir zihinsel engelli (7-12 yaş) çocuk dahil edildi. Üç farklı diş fırçasının (Oral-B Pulsar, Colgate 360º Micro Sonic Power, Oral-B Stages 3) etkinliği her iki hasta grubunda çapraz çalışma yöntemi kullanarak değerlendirildi. Denek gruplarında oral hijyen durumunu belirlemek amacı ile DMFT, dft değerleri, modifiye dişeti oluğu kanama indeksi (MOD-SBI), aproksimal plak indeksi (API), Green ve Vermillion oral hijyen indeksi(G&V OHI-S) ölçümleri yapıldı. Sonuç olarak; sağlıklı çocuklarda bu ölçümler sonucunda en iyi değerler titreşimli diş fırçalarında elde edilirken, engelli çocuklarda MOD-SBI indekslerinde en düşük değerler manuel diş fırçasında, API indeksinde en düşük değerler 360º Micro Sonic Power diş fırçasında izlendi. Sağlıklı çocukların titreşimli diş fırçalarını manuel diş fırçalarına göre daha etkili kullandıkları gözlendi. Bu sonuçlar engelli çocukların gözlem altında fırçalama yaptıklarında daha iyi sonuçlar alındığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dental plaque is inextricably linked to the development of gingivitis and dental caries. Efficient plaque removal is an important measure to prevent these diseases. Toothbrush is one of the most commonly used adjuncts for maintaining oral hygiene. However children, especially the mentally disabled, are generally incapable of obtaining an adequate oral hygiene level by manuel brushing because of their lack of knowledge about oral hygiene and their limited motor skills. In order to handle with those limited skills different designs of manuel and electric toothbrushes are developed and put on markets. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of pulsating toothbrushes with easy to use properties, against conventional toothbrushes and to analyse their benefits on mentally disabled pediatric patients. 31 healthy and 31 mentally disabled children (aged between 7-12) participated in this study. The effectiveness of three different toothbrushes (Oral-B Pulsar, Colgate 360º Micro Sonic Power, Oral-B Stages 3) investigated with a cross-over study design. DMFT, dft, modified sulcus bleeding index (MOD-SBI), approximal plaque index (API) and Green and Vermillion simplified oral hygiene index (G&V OHI-S) measurements are performed and used to evaluate the oral hygiene status. In conclusion, in mentally disabled group the manuel toothbrush for MOD-SBI, and Colgate 360º Micro Sonic Power for API showed the best results respectively. Healthy children could use pulsating brushes more effectively than manuel brushes. This results revealed that disabled children showed better results when they were brushing their teeth under supervision.