Dişi sıçanlarda simvastatinin aksiyete üzerine etkileri
Effects of simvastatin on anxiety level in female rats
- Tez No: 261049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDER OKUYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kolesterol sentez inhibitörü olan statinler, klinikte kardiyovasküler komplikasyonları engellemek için kullanılırlar. Bu ilaçların bazı bilişsel fonksiyonları etkilediği gösterilmiştir. Statin grubu ilaçlardan olan simvastatinin, nörotransmitterlerle bağlantılı olarak hafızayı modüle ettiği ve nöron yapısını değiştirdiği araştırmacılar tarafından bildirilmiştir. Ayrıca simvastatinin beyin kolesterol düzeyini ve lipit profilini etkilediği de gösterilmiştir.Bu çalışmada, Sprague Dawley cinsi dişi sıçanlarda uzun süreli simvastatin uygulamasının anksiyete davranışına olan etkilerinin yükseltilmiş artı labirent testiyle incelemesi amaç edinilmiştir. Çalışma grupları kontrol (vehicle), simvastatin (7.5 mg/kg/gün ve 15 mg/kg/gün) olmak üzere üç grup olarak belirlendi ve her grup altı hayvandan oluşturuldu. Deneklere 13 gün boyunca; araç grubuna PBS (fosfat tamponlu tuz çözeltisi), ilaç grubuna ise oral yoldan gavajla (7.5 ve 15 mg/kg/gün) simvastatin uygulaması yapıldı. Deneklerin anksiyete davranış düzeyini etkileyebilecek seks steroit düzeyinin tayini için östrus siklusu değişimi göz önüne alındı ve testler diöstrus fazında yapıldı. Östrus basamaklarının tayini vajinal smear yöntemi ile gerçekleştirildi. Aktivite testinde, deneklerin toplam hareket sayısı, aldıkları toplam uzunluk, sterotipik hareket sayısı ve vertikal giriş sayıları kaydedildi. Anksiyete düzeyinin belirlenebilmesi için yükseltilmiş artı labirentte kapalı kolda kalma zamanı ölçüldü. Tüm testler deneyin 1, 5, 9, 13. günlerinde yapıldı.Test sonuçları simvastatin (7.5 mg/kg/gün) uygulamasının kapalı kolda kalma süresini etkilemediğini (p > 0.05), simvastatin (15 mg/kg/gün) uygulamasının kapalı kolda kalma süresini kontrol grubuna göre anlamlı şekilde arttığını göstermektedir (P = 0.028, CS = 9.127). Aktivite test sonuçları simvastatinin günlük aktiviteyi etkilemediğini göstermektedir.Çalışma sonuçları yüksek doz simvastatin uygulamasının (15 mg/kg/gün) dişi sıçanlarda anksiyet benzeri davranışa yol açtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Statins, cholesterol synthesis inhibitors, are clinically used for preventing cardiovascular complications. It has been shown that a variety of cognitive functions affected by these drugs. Simvastatin, belongs to the statins, modulate the memory related to neurotransmitters and changes the neuronal structure. It has also been shown that simvastatin effects level of cholesterol and lipid composition in brain.In this study, we aimed to investigate whether long-term simvastatin administration has any effect on the anxiety level in female Sprague Dawley rats. The animals were randomly divided into three groups (vehicle, simvastatin 7.5 mg/kg/day and 15 mg/kg/day) each consisting of six animals. For 13 days, vehicle (phosphate buffered saline) and simvastatin were administered orally to the rats. To synchronize the sexual steroid levels which can affect the anxiety level, oestrus cycle change was determinated and all tests were performed in dioestrus phase. Oestrus phases were determinated with vaginal smear method. In activity tests, total movement, total movement distance, stereotypic moves and vertical entries of all animals were recorded. To determinate anxiety level of rats, time spend in closed arm was measured in elevated plus maze. All tests were performed on the 1st, 5th, 9th, and 13th days.The results show that simvastatin (7.5 mg/kg/day) administration does not affect time spend in closed arms (p > 0,05) but simvastatin (15 mg/kg/day) administration statistically increased time spend in closed and entering a number to the closed arms compared the vehicle (P = 0.028, CS = 9.127). The activity test results show that, simvastatin does not affect daily activity.The results indicate that simvastatin administration of its higher dose (15 mg/kg/day) cause anxiety like behavior in female rats.