Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniğine başvuran hastalardan izole edilen Helicobacter pylori suşlarının Klaritromisin, Tetrasiklin, Metronidazol, Amoksisilin, Levofloksasin dirençlerinin belirlenmesi
Resistance determination of Helicobacter pylori strains isolated from patients admitted to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine?s Gastroenterology Clinic, to Clarithromycin, Tetracycline, Metronidazole, Amoxicillin and Levofloxacin
- Tez No: 261050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KAKLIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
H. pylori Gram negatif, spiral şeklinde, mikroaerofil bir bakteri olup dünya nüfusunun yarısından fazlasının midesinde kolonize olan bir patojendir. Gastrit, gastrik ülser, duodenal ülser, midede adenokarsinoma, mukoza ile ilişkili lenfoid doku lenfoması (MALT lenfoma) gibi gastritle ilişkili hastalıkların en önemli nedenidir.H. pylori ile ilişkili dispeptik yakınması olan hastaların tedavisinde etkili antibiyotik kombinasyonları ve asit sekresyonunun kontrolü ile yüksek oranlarda klinik ve bakteriyolojik başarı elde edilmiştir. Ancak, son yıllarda özellikle ilk seçenek antibiyotiklere karşı primer ve sekonder direnç oluşması nedeniyle tedavide başarının düştüğü görülmüştür. Bu nedenle tedavi protokollerinin oluşturulmasında direnç tayini önem kazanmıştır.Gastrointestinal şikayetlerle KTÜ Farabi Hastanesi Gastroenteroloji kliniğine başvuran ve endoskopi endikasyonu alan 187 hastanın biyopsi örneklerinden izole edilen 73 (%39) suşun 49'unda antibiyotik duyarlılık testi yapıldı. Metronidazol, amoksisilin, tetrasiklin, levofloksasin dirençleri agar dilüsyon, klaritromisin direnci ise E-test yöntemi ile araştırıldı.Gram boyama ile 187 biyopsi örneğinin %48.7'sinde mikroskopi pozitifliği gözlenirken örneklerin sadece %24.1'inde üreaz testi ve %39'unda kültür pozitifliği saptandı.Agar dilüsyon yöntemi ile Tetrasikline karşı direnç görülmezken, metronidazol, amoksisilin, klaritromisin ve levofloksasine direnç oranları sırasıyla; %40.8, %6.1, %20.4, %40.8 olarak tespit edildi.Metronidazol, amoksisilin, tetrasiklin, levofloksasin, klaritromisin dirençleri ile hastaların cinsiyet, yaş ve endoskopik bulguları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
H. pylori is a Gram-negative, spiral shaped microaerophile pathogen which is colonized in more than half of the world population?s stomach. It is a major cause of gastritis associated disease like gastritis, gastric ulcer, duodenal ulcer, gastric adenocarcinoma, mucosa associated lymphoid tissue lymphoma (MALT lymphoma).Using combination of effective antibiotics and controling acid secretion in the treatment of patients with H. pylori-related dyspepsia were highly successful clinically and bacteriologically. However in recent years, especially due to the primary and secondary resistance against first choice antibiotics successful treatment rates were fallen. Therfore, the determination of tratment protocols has become important in the development of resistance.Antibiotic susceptibility testing was performed for 49 strains which were isolated from 187 biopsy samples from 73 patients with gastrointestinal complaints and endoscopy indication referred to KTU Farabi Hospital, gastroenterology clinic. Metronidazole, amoxicillin, tetracycline, levofloxacin resistance were determined by agar dilution, clarithromycin resistance was determined by the E-test method.While 48.7% of 187 biopsy samples were positive in Gram stains only 24.1% were positive in urease test and culture positive rate was 39%.No resistance was stablished to tetracycline in agar dilution method, while metronidazole, amoxicillin, clarithromycin and levofloxacin resistance rate were: 40.8%, 6.1%, 20.4%, 40.8% respectively.Metronidazole, amoxicillin, tetracycline, levofloxacin, clarithromycin resistance and patient gender, age and endoscopic findings were not.There were no statistically significant relationship between patient gender, age, endoscopic findings and metronidazole, amoxicillin, tetracycline, levofloxacin, clarithromycin resistance.