Terörle mücadele sırasında temel hak ve özgürlüklerin korunması
The protection of fundemental rights and freedom during fight against terrorism
  1. Tez No: 261070
  2. Yazar: HASAN MUTLU ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK BİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Terörün anlamı konusunda bir görüş birliği bulunmamaktadır. Hukuksal çerçevede terör; düzenli ordu dışındaki hedeflere zarar vermekten çekinmeyen, siyasal bir amaçla düzenlenmiş şiddet eylemleri olarak tanımlanabilir. Terör, siyasal düşüncede ayrışmaların yaşandığı ilk çağlardan beri vardır. Yakın tarihte, I.Dünya Savaşı bir terör eylemi ile patlak vermiştir. Savaşın ardından tek partili yönetimlerde görülen devlet terörü uygulamaları II.Dünya Savaşı'nı hazırlayan etmenlerden birisi olmuştur. Soğuk savaş döneminde terör, iki blok arasında gizli bir savaş türü olarak kullanılmıştır. Aynı dönem temel hak ve özgürlükler konusunda tarih boyunca en önemli adımların atıldığı, insan haklarının giderek çok daha önem kazandığı bir sürece de sahne olmuştur. Bu gelişmeler devletlerin terörle mücadele politikalarını da önemli ölçüde etkilemiştir. Ancak 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de gerçekleşen saldırılar, terör ve onunla mücadele konusunda yeni bir dönemi başlatmıştır. Bu yeni dönemde, öncekinden farklı olarak, terör küresel çapta ele alınmaya başlamıştır. 11 Eylül saldırılarından sonra liderliğini ABD'nin yaptığı bazı ülkeler, terör konusunda çok yüksek bir endişe duymaya başlamış ve bunun sonucunda temel hak ve özgürlüklerde önemli oranda sınırlandırmaya giden terörle mücadele uygulamalarına yönelmişlerdir. Bu uygulamalar; görünüşte güvenliği artırmaya yönelik olmakla birlikte, uluslararası alanda yaşam kalitesinin önemli oranda düşmesine neden olmuştur. Bu durum, terörle mücadele konusunda küresel çapta karamsar görüşlerin daha çok ilgi görmesine sonucunu doğurmuştur. Oysa terör mücadele edilebilir bir olgudur. Terörle mücadelenin, temel hak ve özgürlüklere öncelik tanıyan bir anlayışla yürütülmesi durumunda başarılı olmaması için bir neden yoktur.
Özet (Çeviri)
There are various views on the definition of terrorism. In the framework of law, terror could be defined as an organized violence with a political purpose which do not hesitate to target civilians and non-military institutions as well as military ones. Terror has roots from the primeval ages when the separation of political thought took place in the history. As a matter of fact, the World War I emerged as a result of a terrorist activity. Terror within the government caused to the World War II as one of the reasons. In the Cold War Era, terror had been used as a secret instrument of war in the bipolar world. Similarly, the world also witnessed the most important improvements in terms of fundamental rights and freedom in this period. Furthermore, these developments urged the governments to counter terrorism politically. In order to take measures against terrorism, new period has started in the wake of terrorist attacks that occurred on the 11th of September, 2001. In the new era, terrorism has become a global issue. Aftermath the attacks on 9/11, several countries led by the US, have taken different measures which confine human rights and freedom. However, although these efforts were intended for building up a secure environment, unfortunately, their effects have caused to aggravate the quality of life in the international environment. This situation has also brought about pessimistic views to the global agenda on the issue of combat against terrorism. As a matter of fact, there is no reason to disregard the human rights in sake of combat against terrorism. Respect to human rights should be the initial course of action in order to get more successful and stable result when the matter is defeating terrorism.