Europeanization of Türkiye's counter-terrorism strategy
Türkiye'nin terörle mücadele stratejisinin Avrupalılaşması
- Tez No: 877442
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜN ERLER BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye kırk yılı aşkın süredir PKK ile mücadele etmektedir.Bu süreçte Türkiye'nin Terörle Mücadele Stratejisi çoğunlukla askeri yöntemlere bağlı kalmıştır.Ancak Türkiye bu kanlı süreci art arda gelen iki müzare süreciyle aşmaya çalışmıştır. Bu doğrultuda yürürlüğe konan Kürt Açılımı ve Barış Süreci'nin ikisi de başarız olmuş olsa dahi, bu süreçler geleneksel Terörle Mücadele Stratejisi'nden bir sapmayı temsil ediyordu. Peki Türkiye'yi terörle mücadelede geleneksel güvenlik önlemleri yerine siyasi yollarla çözmeye iten şey neydi? Bu süreçlerin oluşmasında uluslararası bir baskı var mıydı? Bu çalışma, böylesine önemli bir paradigma değişiminde dış aktörlerin de rol oynadığını öne sürmektedir. Bu çalışmanın temelini Çözüm Süreci boyunca Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin Terörle Mücadele Stratejisi üzerindeki etkisi oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, Avrupa Birliği'nin Çözüm Süreci içerisinde Türkiye'nin Terörle Mücadele Stratejisini ne denli etkilediği analiz edilmektedir. Avrupa Birliği'nin aday ülkelerin ululsal politikaları üzerinde etkisi görece yeni bir araştırma alanıdır. Literatürün çoğunluğu Avrupa Birliği'nin hangi koşullar altında üye devletlerin iç siyasetini etkileyebileceği incelerken, görece daha az sayıda olan çalışmalar ise üye olmayan devletlerin Avrupalılaşmasını dikkate almaktadır. Bu çalışma üye olmayan devlet çalışmalarını takip etmekte ve Avrupa Birliği'nin, yasal olarak AB yönetmeliğine bağlı olmayan diğer ülkeler üzerinde de etki sağlayabileceğini savunmaktadır. Bunu takiben Barış Sürecinde Türkiye'nin Terörle Mücadele Stratejisinin dönüşümü üzerine bir vaka çalışması yapılmıştır. Çalışmanın temel savı Avrupalılaşmanın Türk Terörle Mücadele Stratejisi'nin silahsızlandırdığını ve gayrı askeri uygulamaların arttığı yönündedir. Yapılan analiz, Türkiye'nin çoğunlukla askeri yöntemlere bağlı kalsa da Barış Süreci sırasında Türkiye'nin Terörle Mücadele Stratejisinin Avrupalılaşması silahsızlanmayı ve siyasi diyalog aracılığıyla barışçıl yöntemlere geçildiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Türkiye has been dealing with the PKK for more than forty years. The Türkiye's Counter-Terrorism Strategy was stuck to the military methods for the majority of the time. However, Türkiye attempted to end this bloodshed with two consecutive negotiation processes. Even though both the Kurdish Opening and Peace Process collapsed, they constituted a rupture from the conventional Türkiye's Counter-Terrorism Strategy. What motivated government of Türkiye to solve terrorism by political means instead of using traditional security measures? Was there any international pressure, or was it solely domestic pressure leading to these processes? This study suggests that external actors played a role in this significant paradigm shift. The European Union's influence on the Türkiye's Counter-Terrorism Strategy during the Peace Process sets the basis of this study. As follows this thesis analyzes to what extent the European Union influenced the Türkiye's Counter-Terrorism Strategy during the Peace Process. The European Union's influence on accession, and candidate countries' domestic politics is relatively a new research field. The literature mostly analyzes under what conditions the European Union can influence the domestic politics of member states, while only limited studies take into account the Europeanization of non-members. This study follows the latter camp and suggests that the European Union can also alter a non-member country's domestic politics that is not bound by EU law but open to the European Union's influence. Following this statement, this paper conducts a single case study by analysing the transformation of the Türkiye's Counter-Terrorism Strategy during the Peace Process. It is suggested that the Europeanization demilitarizes the Türkiye's Counter-Terrorism Strategy. The analysis concludes that even though Türkiye mostly sticks to military methods, the Europeanization altered the Türkiye's Counter-Terrorism Strategy toward de-militarized resolutions such as peaceful settlement through political discourse during the Peace Process.