5510 sayılı Kanun ve sosyal güvenlik reformu kapsamında isteğe bağlı sigortalılık
Voluntary insurance based on Law number 5510 and social security reform
  1. Tez No: 261093
  2. Yazar: OĞUZHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH UŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, 2008 yılı Ekim ayı başında yürürlüğe girmiş ve sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında birleştirilmiş, yeni bir sosyal güvenlik rejimi benimsenmiş ve uygulamaya konulmuştur. 5510 sayılı Kanun ile zorunlu sigortalılık ve isteğe bağlı sigortalılık statüleri yeniden düzenlenmiştir. Bu çalışmalar, sosyal güvenlik alanında kademeli olarak tek bir sistemin uygulamaya konulmasını sağlamaya yöneliktir. Sosyal güvenlik sistemimizdeki bu yeniden yapılanma süreci, ülkemiz için bir reform olarak değerlendirilmekte ve ?Sosyal Güvenlik Reformu? adıyla anılmaktadır.5510 sayılı Kanuna göre isteğe bağlı sigorta, kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları) ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarını sağlayan sigortadır. 5510 sayılı Kanun isteğe bağlı sigortaya imkan tanımış ve reform öncesi düzenlemelere nazaran isteğe bağlı sigorta uygulamasını kolaylaştırmıştır.Bu çalışmada, isteğe bağlı sigortalılık kavramı, hukuki niteliği, sigortalı olma şartları, hükümleri, isteğe bağlı sigortalılığa ilişkin özel durumlar ve isteğe bağlı sigortalılığın sona ermesi halleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuç olarak, isteğe bağlı sigortanın, sosyal güvenlik sisteminin önemli bir bölümünü teşkil ettiği, son zamanlarda yaygın bir şekilde uygulama alanı bulduğu ve kişilerin sosyal güvenliğini sağlamak bakımından önemli bir rol oynadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The law 5510 of Social Insurances and General Health Insurance was put in place in the beginning of October 2008 and all social security institutions have been joined, a new social security system has been adopted and applied. The statuses of obligatory insurance and voluntary insurance have been rearranged. These practices aim to provide only one system to be applied step by step. This process of restructuring in our social security system is described as a reform for our country and called as ?Social Security Reform?.According to the law number 5510, voluntary insurance is a type of insurance that provides people to depend on long term insurance branches (disability, old-age and death insurances) and general health insurance by paying premium voluntarily. This law made the application of voluntary insurance easier than it was before the reform.In this study, the concept of voluntary insurance, its juristical property, the conditions of insurance, related specific cases and termination of insurance have been reviewed in details. Finally, it is shown that voluntary insurance is an important part of social security system, has been widely applied in recent times and has an important rol of providing social security of people.