Mevdûdî'nin Tefhîmu'l-Kur'an isimli tefsirindeki hadislerin tahriç ve değerlendirilmesi (IV ve V. ciltler)
Abstract identifying and assessment of the hadith in Mawdudi?s Koran commentary, Tafhim ul-Koran (4th and 5th volumes)
  1. Tez No: 261094
  2. Yazar: AYŞE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAKLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in anlaşılmasında ve ayetlerin açıklanmasında, Hz. Peygamber'e bir görev olarak yüklenen tebyîn vazîfesi, önemli bir rol oynamıştır. Bu sebeple birçok müfessir ilâhî kelamın açıklanmasında Hz. Peygamber'in söz, fiil ve takrirlerini kullanmıştır. Ayetlerin teybîn ve tefsirinde başvurduğumuz hadislerin, Hz. Peygamber'e âidiyeti elbette Kur'ân'ı doğru anlama ve yaşama hususunda büyük önem arz etmektedir.Biz de bu çalışmada ülkemizde ve birçok ülkede binlerce müslümanın evine giren Mevdûdî'nin Tefhîmu'l-Kur'ân adlı eserinin IV. ve V. ciltlerindeki hadislerin tahriç ve değerlendirmesini yaparak tefsirin hadis ilmi yönünden güvenilirliğini ortaya koymaya çalıştık.Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi ve amacı üzerinde durulmuş, araştırmanın metodu ve kaynakları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Mevdûdî'nin hayatı, şahsiyeti, ilmi kişiliği ve eserleri sonra da Tefhîmu'l-Kur'ân adlı tefsîri tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise Mevdûdî'nin Tefhîmu'l-Kur'ân adlı eserindeki hadisler tespit edilerek tahrîçleri yapılmış, sıhhat durumuna göre tasnîf edilmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır.Tefsirin IV. ve V. ciltlerinde Mevdûdî, toplam 270 hadis kullanmıştır. İncelediğimiz eserde kullanılan hadislerin sıhhat bakımından rakamsal olarak dökümünü verecek olursak; sahih 177, sahih liğayrihi 6, hasen 14, hasen liğayrihi 4, zayıf 42, tahrîci yapılamayan 24, bulunamayan 3 adet hadis bulunmaktadır.Mevdûdî'nin kullandığı hadislerin büyük bölümünü sahih rivâyetlerden seçmiş, küçük bir oranda ise (% 155) zayıf haberlere yer vermiştir. Eserinde birçok kez sahih haber kullanmaya yönelik gayretini anlatan Mevdûdî'nin, fikirlerini savunmak adına ve rivâyet tefsirlerinden doğrudan yaptığı nakiller sebebiyle zayıf hadisler kullanması düşündürücü bir durumdur. Bunun yanı sıra tefsirinde hiç mevzû habere yer vermeyişi tefsirin kıymeti açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The mission of the Prophet Muhammad (PBUH) as an illustrator played and an important role in understanding the Holy Koran and explaining its verses. For this reason, many commentators used Prophet's words, actions and approvals in explaining the divine words. Of course, the authenticity of the hadith, used in understanding and interpreting the verses, is of great importance concerning the understanding and applying the Koran.In this study, we analyzed the reliability of Mawdudi?s commentary Tafhim ul-Koran, which entered the house of thousands of Muslims around the world, by identifying and assessing the hadith in the 4th and 5th volumes in terms of scientific exegesis of the hadith.Our study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, the subject was introduced with emphasis on the importance and purpose of the study; the research method and sources of information are identified. In the first chapter, Mawdudi?s life, his personality, his works, and finally his commentary Tafhim ul-Koran were presented. In the second chapter, the hadiths were identified in Mawdudi?s Tafhim ul-Koran and classified according to the assessment made.Mawdudi used total of 270 hadith in the 4th and 5th volumes of the commentary. The numerical breakdown of hadith in terms of authenticity used in the commentary we reviewed is as follows: sahih (authentic) 177, sahih liğayrihi 6, Hasen 14, Hasen liğayrihi 4, zayif (weak) 42, unidentified 24, and unfound 3.Mawdudi chose a large portion of the hadith from sahih (authentic) narrations, while he only used a small percentage (15%) of weak hadith. While describing his efforts so many times in using authentic hadith in his works, Mawdudi?s usage of weak hadith to support his claims and due to his direct quotations from other commentaries is a matter of concern. However, by not using any fabricated hadith, he strengthened the validity and the value of his commentary.