Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi arasındaki siyasi çatışmanın Kırşehir'e yansıması
The reflection of political conflict between Demokrat Party and Republican Villager Nation Party to Kırşehir
- Tez No: 261117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERUDUN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye, II. Dünya Savaşının sonucunda ortaya çıkan demokratikleşme sürecinin etkisi ve tek parti iktidarının uygulamaları sonucunda oluşan iç etkenler dolayı 1946 yılında çok partili hayata geçmiştir. Çok partili hayat geçiş ile birlikte kurulan ilk partilerden birisi CHP'nin uygulamalarından rahatsız olan muhalif grubun oluşturduğu Demokrat Partidir.1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti 1960 yılına kadar 10 yıl iktidarda kalmış, bu dönemde ülkeyi ekonomik anlamda dışa açarken, siyasi anlamda bazı hatalı uygulamalara neden olmuştur. Bu uygulamalarından birisi Kırşehir'in ilçe yapılma meselesidir. Kırşehir'in ilçe yapılmasındaki önemli unsurlardan birisi Cumhuriyetçi Millet Partisi Genel Başkanı Kırşehir Milletvekili Osman Bölükbaşı'nın sert muhalefetidir.1946'da Demokrat Partide siyasete başlayan Kırşehirli Osman Bölükbaşı, DP ile uyuşmadığı için 1 yıl sonra bu partiden ayrılarak Millet Partisi'nin kurulmasında aktif görev almıştır. 1950 yılında Kırşehir Milletvekili seçilen Bölükbaşı, 1954'de Millet Partisi'nin kapatılmasıyla arkadaşları ile beraber Cumhuriyetçi Millet Partisi kurmuştur. 1954 yılında yapılan seçimlerde Demokrat Parti Türkiye genelinde büyük bir başarıya imza atarken Kırşehir'de hiçbir milletvekili çıkaramamış, Kırşehir'deki 5 milletvekilinin tamamı da Osman Bölükbaşı'nın partisi Cumhuriyetçi Millet Partisi'nden çıkmıştır. DP'nin Kırşehir'deki bu mağlubiyeti ve Osman Bölükbaşının sert muhalefeti Kırşehir'in ilçe olması konusunda etkili olmuş, 1954 yılında mecliste yapılan uzun tartışmalar sonucunda Kırşehir ilçe yapılmıştır.1957 yılına kadar ilçe olarak kalan Kırşehir bu üç yıllık süre içinde gelişmesi yavaşlamış, yüzölçümü olarak küçülmüş, daha önce kendisine bağlı olan Kozaklı ve Hacıbektaş ilçelerini kaybetmiştir. Bu uygulama ile ilk kez bir il iktidar tarafından ilçe haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Owing to the trend of democratization that emerged after the Second World War and to the domestic factors, which were created by the policies of the single party government, Turkey started its own experience of a multi-party democracy in 1946. One of the first parties established during this transition was the Democratic Party that was made up of an opposition group within the CHP, which had a critical stance regarding the policies of the said party.Democratic Party assumed power in 1950 election and remained as the government until 1960. During this period, while trying to open the land to the outer world in an economic sense, this party was also responsible for some political blunders. One of these mistakes was the demoting of a once-prefecture Kırşehir to the status of township. One of the reasons underlying this decision was the tough opposition by the chairman of the Republicanist Nation Party Osman Bölükbaşı, who happened to be the elected MP from the said city.Bölükbaşı, who embarked on his political career in the ranks of the Democratic Party in 1946, left the party one year later and took an active role in the establishment of the Nation Party. He was elected as MP in 1950 and following the closure of the Nation Party in 1954 established the Republicanist Nation Party with his compatriots. In the general elections held in 1954, DP enjoyed huge success almost in all electoral districts, except in Kırşehir, where Osman Bölükbaşı and his friends secured 5 MP positions in the parliament. The defeat of the DP in Kırşehir electoral district along with the ensuing opposition from Osman Bölükbaşı paved the way for the decision to declare the city as township in the parliament after long deliberations in the parliament.Kırşehir was doomed to remain as a town until 1957. This inferior status not only caused the development of the city to slow down, but also caused the loss of two towns; it used to have before the mentioned decision, Kozaklı and Hacıbektaş. This was the first case in which a city was demoted to the status of a town.