Muzaffer Özdağ (1933-2002)
Muzaffer Özdag (1933-2002)
- Tez No: 395342
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Tarih, Biography, Political Science, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
İhtilal ve darbe arasında olduğu gibi toplumda da var olan anlam kargaşasını çözümleyebilmek tarihin fiili gerçekleri sayesinde mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla Demokrat Parti iktidarını sona erdiren ve edinilen tecrübeyi günümüzde dahi vakıf kılan 27 Mayıs İhtilali süreci; yakın geçmişe dair muğlâklığı, fiili gerçekleriyle betimleyebilmektedir. Bu yönüyle bilimsel yöntemi uygulanabilir kılan ve 27 Mayıs İhtilali sürecini meydana getiren her bir parça, ayrı bir değer taşımakta ve aydınlatılmayı hak etmektedir. Bu çalışmanın konusu 27 Mayıs İhtilali'nde önemli yeri olan Muzaffer Özdağ'ın yaşamıdır. Muzaffer Özdağ'ın yaşamı çerçevesinde çalışmanın amacı; Muzaffer Özdağ'ın gençlik ve meslek yıllarını, siyasi ve sosyal açıdan önemli ayrıntılarıyla irdelemek ve bilim dünyasına katkı sunmaktır. Anahtar Kavramlar: Muzaffer Özdağ, 27 Mayıs Đhtilali, Demokrat Parti, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi.
Özet (Çeviri)
İt is possible to say that there is an uncertainty for the concepts of revolution and coup and also such a case for the memory of society. Such a uncertainty could be anaylzed through the factual real of history. And the 27 May 1960 Revolution process which is known as a military coup in Turkey is to introduce the factual real that a lot of people in the Turkey stil keep in mind that's experience. Therefore, 27 May 1960 Revolution process contains various materials which can make applicable the scientific method. In that case everyone of that materials has a special value and deserves to be clarify. The main issue of this study is to scruty the Muzaffer Ozdag's life who has a important role in 27 May military coup. The purpose of the stduy is to reveal Muzaffer Ozdag's youth and the military profession in context social and political details. In this way the expectation from the study is to contribute to science. Key Concepts: Muzaffer Ozdag, 27 May 1960 Revolution (in Turkey), TheDemocratic Party (1946-1960 in Turkey), The Republican Peasant National Party (in Turkey), The Nationalist Movement Party (in Turkey).