Ankara'da siyasi hayat(1945-1960)
Political life in Ankara(1945-1960)
  1. Tez No: 919415
  2. Yazar: SEDAT AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EDİP ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 767
Özet
İlk çağlardan itibaren önemli bir konuma sahip olan ve önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Ankara, Milli Mücadele döneminde de bu önemini korumuştur. Milli Mücadele'nin başarıyla sonuçlanması sonrasında önce Ankara başkent ilan edilmiş, kısa bir süre sonra da Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesinden çok partili döneme kadar yapılan genel seçimlerde Ankara'da Cumhuriyet Halk Partisi adayları kazanmıştır. Çok partili hayata geçişle birlikte yeni partiler kurulmuştur. 1946 Yılında yapılan belediye seçimine ilk defa birden çok parti katılmıştır. Fakat Cumhuriyet Halk Partisi büyük oranla yurt genelinde kazanmıştır. 1946-1950 yılları arasında yapılan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi hem Türkiye genelinde hem de Ankara'da seçimleri birincilikle kazanmıştır. 1950 Genel seçimlerinde ise Demokrat Parti iktidar olmuş ve 1957 yılına kadar yapılan genel ve yerel seçimlerde hem Türkiye genelinde hem de Ankara'da birinci parti olmuştur. Fakat 1957 yılında yapılan genel seçimde Demokrat Parti yurt genelinde oy kaybı yaşarken, Ankara'yı da CHP'ye kaptırmıştır. 1945-1960 arasında yapılan seçimlerde Ankara'da Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti'nin yanı sıra Milli Kalkınma Partisi, Millet Partisi, Cumhuriyetçi Millet Partisi, Türkiye Köylü Partisi, Hürriyet Partisi ve Bağımsız adaylar seçime katılmıştır. Fakat çalışmaya konu olan dönemde Ankara'daki seçim yarışı bir nevi Cumhuriyet Halk Partisi ile Demokrat Parti arasında geçmiştir. Bu Çalışmanın amacı; 1945-1960 Yılları arasında yapılan genel ve yerel seçimleri Ankara özelinde açıklamak ve Ankaradaki siyasi atmosferi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Ankara, which has had an important position since ancient times and hosted important civilizations, maintained this importance during the national struggle. After the successful conclusion of the national struggle, Ankara was first declared the capital, and a short time later, the Republic was declared. Candidates of the Republican People's Party won in Ankara in the general elections held from the declaration of the Republic until the multi-party period. With the transition to multi-party life, new parties were established. For the first time, more than one party participated in the municipal elections held in 1946. However, the Republican People's Party largely won throughout the country. In the elections held between 1946 and 1950, the Republican People's Party came first both in Türkiye and in Ankara. In the 1950 general elections, the Democratic Party came to power and became the leading party both in Türkiye and in Ankara in the general and local elections held until 1957.However, in the general election held in 1957, the Democratic Party lost votes throughout the country and lost Ankara to the CHP. In the elections held between 1946 and 1960, in addition to the Republican People's Party and the Democratic Party, the National Development Party, the Nation Party, the Republican Nation Party, the Peasant Party of Turkey, the Freedom Party and Independent candidates participated in the elections in Ankara. However, during the period covered by the study, the election race in Ankara was, in a sense, between the Republican People's Party and the Democratic Party. The purposeof this study; to explain the general and local elections held between 1945-1960 in Ankara and to reveal the political atmosphere in Ankara.