Demokrat Parti döneminde Bolu'da seçimler
Elections in Bolu during the Democrative Party period
  1. Tez No: 691569
  2. Yazar: HİLAL GÖKARSLAN KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZDEMİR TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, 1923-1945 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi'nin tek parti iktidarı altında yönetilmiştir. Ancak II. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'de çok partili hayata geçilirken Cumhuriyet Halk Partisi iktidarına karşı muhalefet giderek güçlenmiştir. İlk çok partili genel seçimler 21 Temmuz 1946 tarihinde yapılmış ve ülke genelinde olduğu gibi Bolu'da da seçimleri Cumhuriyet Halk Partisi adayları kazanmıştır. Kısa sürede özellikle kırsal kesimin desteğini sağlayan Demokrat Parti 1950 Genel Seçimleri'nde 27 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi iktidarına son vermiştir. Bolu'da da seçimleri Demokrat Parti tam liste olarak kazanmıştır. Demokrat Parti iktidarda kaldığı on yıl boyunca Bolu'da oyunu artırıp, özellikle kırsal kesimden büyük ilgi görmüştür. Tüccar kesim ise çoğunlukla Cumhuriyet Halk Partisi'ni desteklemeye devam etmiştir. Bolu'da 1954 ve 1957 Genel Seçimleri'ni ve bu dönemde yapılan yerel seçimleri de tam liste halinde Demokrat Parti kazanmıştır. Çok partili hayata geçiş sonrasında Bolu'da siyasi yaşamda Demokrat Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında yoğun bir rekabet yaşanmıştır. Bu süreçte kurulan Millet Partisi, Cumhuriyetçi Millet Partisi, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ve Hürriyet Partisi gibi oluşumlar ise Bolu'da çok fazla etkinlik gösterememişlerdir. Ülke genelinde 1957 Genel Seçimleri'nde Demokrat Parti büyük oy kaybederken Bolu'daki etkinliğini sürdürmüştür. Demokrat Parti'nin il örgütlerinde çözülmeler başlayıp oy kaybederken 1960 Darbesi'ne kadar Bolu İl Teşkilatı gücünü korumuştur. Bu çalışmada Demokrat Parti Dönemi'nde Bolu'da yapılan genel ve yerel seçimler incelenmiştir. Bolu ili örneğinden hareketle Demokrat Parti Dönemi'nde yapılan seçimlerin yereldeki yansımaları değerlendirilmiştir. Araştırdığımız dönemle ilgili Bolu özelinde bir çalışmanın olmaması bu tez konusunun seçilmesinde belirleyici olmuştur. Arşiv belgeleri, hatırat ve telif eserler ile dönemin yerel ve ulusal basını kaynak olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey was governed under the single-party rule of the Republican People's Party between 1923-1945. However, after the Second World War, as the multi-party system started in Turkey, the opposition to the Republican People's Party government became stronger. The first multi-party general elections were held on 21 July 1946 and Republican People's Party candidates won the elections in Bolu as well as throughout the country. The Democratic Party, which provided the support of the rural people in a short time, ended the 27-year Republican People's Party in the 1950 General Elections. In Bolu, the Democrat Party won the elections as a full list. During the ten years that the Democrat Party remained in power, it increased its vote in Bolu and attracted great attention, especially from the rural areas. The merchant segment, on the other hand, mostly continued to support the Republican People's Party. The Democratic Party won the 1954 and 1957 General Elections in Bolu and the local elections held in this period as a full list. After the transition to the multi-party system, there was an intense rivalry between the Democratic Party and the Republican People's Party in the political life of Bolu. Organizations such as the Nation Party, the Republican Nation Party, the Republican Peasant Nation Party and the Freedom Party, which were established in this process, could not show much activity in Bolu. In the 1957 General Elections throughout the country, while the Democratic Party lost a large number of votes, it continued its effectiveness in Bolu. While the disintegration started in the provincial organizations of the Democratic Party and lost votes, the Bolu Provincial Organization maintained its power until the 1960 coup. In this study, the general and local elections held in Bolu during the Democratic Party Period were examined. Based on the example of Bolu province, the local reflections of the elections held in the Democratic Party Period were evaluated. The absence of a study specific to Bolu related to the period we are researching has been decisive in the selection of this thesis topic. Archive documents, memoirs and copyrighted works, and the local and national press of the period were used as sources.