Küresel rekabet ortamında iç-girişimciliğin turizm işletmelerinde uygulanmasına yönelik bir model önerisi
Proposal a model for implementation of intrapreneurship in tourism corporation at global competition area
- Tez No: 261132
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞERİF ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küreselleşme birçok tartışmanın eşiğinde vücut bulan bir kavram olarak hem bir fırsat hem de bir tehdit olarak değerlendirilir. Küreselleşme bu fırsat ve tehditlerle küresel rekabeti oluşturur. Küresel rekabet içerisinde rolleri ve aktörleri barındıran, öncelikler ve temel ölçütlerde farklılaşma sağlayan ve yeni bir düşünce tarzı oluşturan bir kavramdır. Küresel rekabet kendi içinde temel ve tamamlayıcı bileşenleriyle varlığını sürdürür.Küresel rekabette stratejik uyanıklık davranışı olarak iç-girişimcilik kavramı ele alınır. İç-girişimcilik, girişimcilik düşünce ve uygulamalarının işletme içerisine doğru yayılmasını ifade eden önemli bir kavramdır. İç-girişimcilik, doğal fırsatçılık ile başlayan, işbirliği ortamının oluşturulmasıyla ve harekete geçme ve tamamlamayla devam eden ve faaliyetlerin devamı veya sonlandırılmasıyla biten bir süreçtir. Bu sürecin içerisinde iç-girişimciliğin ana fikrini oluşturan yenilik ya da yeni iş girişimleri, kendini yenileme, risk alma, etkisellik, girişken rekabetçilik ve iş özgürlüğü boyutları yer alır.Çalışmada iç-girişimcilik faaliyetleri turizm işletmeleri açısından ele alınmış ve turizm işletmelerine yönelik bir girişimci işletme modeli ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is thought to be both a chance and a threat as a concept between different discussions. With through these chances and threats, globalization composes the global competition. This is a concept which containes roles and actors in the global competition, proves priorities and differences on basic criteria and makes a new way of thinking. The global competition goes on to exist with basic and complemental components in its own structure.The concept of intrapreneurship is dealt with as a strategic vigilance in the global competition. Intrapreneurship, stating the spread of the thoughts and the practices of entrepreneurship into business, is an important concept. Intrapreneurship is a process which is starting with natural opportunism, continueing with the composing of the cooperation atmosphere, taking action,completing and finishing the actions. In this process there are some concepts which composes the basic points of the intrapreneurship as innovation or a new business attempt, innovation of yourself, taking risk, effectiveness, enterprising competitiveness, business freedom.In this study, the actions of intrapreneurship is handled with the purpose of tourism companies and is finished with a enterprising business model for the purpose of tourism companies.