İlköğretim birinci sınıfa devam eden çocukların sosyal uyum ve becerilerinin incelenmesi
The assement of social adaptation and skills of the first grade pupils
- Tez No: 261135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAFİYE SUNAY YILDIRIM DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim birinci sınıf çocuklarının, cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne yaşı, baba yaşı, anne öğrenim düzeyi, baba öğrenim düzeyi, çocuğun ilköğretime başlamadan önce okul öncesi eğitim alma durumu ve okul öncesi eğitim kurumuna devam etme süresinin, sosyal uyum ve becerilerde bir farklılaşmaya neden olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu araştırmanın çalışma evreni; 2009-2010 öğretim yılında İstanbul İli Beylikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Çağ Fatih ilköğretim okuluna devam eden birinci sınıf öğrencileridir. Araştırma İstanbul İli Beylikdüzü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Çağ Fatih ilköğretim okuluna devam eden 136 kız, 141 erkek olmak üzere toplam 277 ilköğretim birinci sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, çocukların sosyal uyum ve becerilerini belirlenebilmesi için, ?Walker-McConnell Sosyal Yeterlik ve Okul Uyum Ölçeği (WMC-SYOUÖ) ve Alt Ölçekleri? ile çocuklara ilişkin bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Verilerin istatistiksel analizi bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini ortaya koyacak bir model içinde ele alınmıştır. Araştırma verilerinin analizinde t testi, Levene'nin eşit varyans analizi ve Scheffe testi kullanılmıştır.Cinsiyet, kardeş sayısı, anne yaşı, baba yaşı, anne öğrenim düzeyi ve çocuğun ilköğretime başlamadan önce okul öncesi eğitim alma durumu değişkeninin ölçülmesinde t testi ve varyans analizi; doğum sırası, baba öğrenim düzeyi ve okul öncesi eğitim kurumuna devam etme süresi değişkeninin analizinde ise scheffe testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde manidarlık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir.Araştırmanın sonucunda çocukların baba öğrenim düzeyi, okul öncesi eğitim alma durumu, okul öncesi eğitime devam etme süresi değişkenlerinin, ?Walker-McConnell Sosyal Yeterlik ve Okul Uyum Ölçeği (WMC-SYOUÖ)? ve alt ölçekler toplam puan ortalamaları açısından, sosyal uyum ve becerileri olumlu etkilediği saptanmıştır(p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to assess whether differences in gender, number of siblings, birth order, parents? age and education, pupils? pre-school education and duration affect Social Adaptation and the variations in Social Skills of the first grade students in primary school.The subjects used in this study were students attending Çağ Fatih Primary School under the liability of the Ministry of Education in Istanbul, Beylikduzu. A total of 277 students were studied with a division of 134 girls and 141 boys. The data collection method Walker McConnel Social Efficency and Social Adaptation Scale (WMC-SYOUÖ) and Sub-scales were utilized to measure the students Social Adaptation and Skills. Furthermore the Personal Information Form, which is developed by the researcher Walter McConnel, was used to obtain the data about the students.The statistical analysis of the independent variable were handled in a model which shows the effects on dependent variables. In the analysis of the research data, T test Equal Variance Analysis and Scheffe Test of Levene was used.T Test was used to evaluate the variables of gender, number of siblings, parents? age, mother education and the students? pre-school education; The Scheffe Test was used for analysing birth order, father education and the duration of the students pre-school education. The significance level in the data analysis is identified as 0.05.The results determined that according to the Walker McConnel Social Efficency and Social Adaptation Scale and sub-scales, the variables parents? education, pre-school education and duration all averaged (p0.05).