Bilgisayar destekli görsel efekt tasarımı ve sinemaya etkileri
Computer aided visual effetcs desing and effets on cinema
  1. Tez No: 261143
  2. Yazar: ABDULHAKİM HERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
1903 yılında Lumierre Kardeşler tarafından çekilen, hem ilk sinema filmi hem de yarattığı etki bakımından ilk görsel efektli film olan Trenin İstasyona Gelişi'yle başlayan görsel efekt uygulamaları, zaman içinde gelişerek birçok aşama katetmiştir. Sinemanın ilk yıllarında pratik çözümler üretmek için kullanılan görsel efektler, bilgisayar destekli sistemler sayesinde, kullanım alanını genişletmiştir.Birçok sanatı ve sanat dalını içinde barındıran günümüz sineması, görsel efektler yardımıyla fantastik yaratımları, izleyiciye görsel bir sölen olarak sunmaktadır. İzleyiciyi kendi gerçeğinden kopararak filmin gerçekliğine kolayca sokabilen görsel efektler, bu yönüyle sinemaya anlatım konusunda yeni ufuklar açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Visual effects that begins with the first motion picture: Arrival of aTrain filmed by Lumierre Brothers in 1903, developed intime remarkably. Visual effects used to be applied to producepractical solutions in the early years of cinema but, scope of usagebroadened thanks to computer aided systems.Contemporary cinema embracing several branches of art, presentsfantastic creations to the spectator as visual feast with the help ofvisual effects. Visual effects that are able take away the reality of thespectator easily by absorbing them into the reality of the filmprovides new horizons for cinema.