Eserleri bestelenen divan şairleri (XVII. ve XVIII. yüzyıllar)
The divan poets whose works have been composed (17th and 18th centuries)
  1. Tez No: 261181
  2. Yazar: MEHMET NURİ PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZETKlasik Türk Şiiri ve Klasik Türk Musikisi yüzyıllar boyunca birbirleriyle ayrılmaz sanat dalları olmuşlardır. Bunun en iyi ispatı musiki ve şiirin en güzel örneklerinin hep aynı dönemlerde verilmesiyle olmuştur. Bu dönemler hiç şüphesiz XVII. ve XVIII. Yüzyıllar olmuştur. Bu yüzyıllarda yazılan şiirler diğer dönemlerde yazılan şiirlere göre daha güçlü olduğu için bestekarlar, bu dönemde yazılan birçok şiiri bestelemiş ve halen bestelemeye devam etmektedirler. Musiki bestekarları, yapacakları besteler için şair farkı gözetmemişler, mana ve biçim yönünden uygun olan şiirleri bestelemişlerdir.XVII. ve XVIII. Yüzyıllarda yaşayan şairlerin büyük bir kısmının şiirleri bestelenmiştir. Musikimizin nota sistemine geçmesi daha sonraki yıllarda olduğu için birçok musiki eserleri unutulmuş, günümüze çok azı gelebilmiştir. Bu yüzden bazı meşhur şairlerin musikideki şiirleri günümüze gelememiştir.XVII. ve XVIII. Yüzyıllardaki divan şiirine bestekarların çok fazla rağbet ettiği görülmüştür. Bu yüzyıllarda bestelenen şiirlerin bir çoğunu da tasavvufi şiirler oluşturmuştur. Bazı tasavvufi divan şairlerinin neredeyse divanlarındaki tüm şiirleri bestelenmiştir.Bu çalışmada, incelenen yüzyıllardaki şairler tespit edilmiş daha sonra da bu şairlerin eski ve yeni repertuvarlardaki bestelenmiş şiirleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish poetry and classical Turkish music have been inseparable art branches for centuries. The best examples of music and poems created in the same periods have been the most prominent proof of this. These periods without doubt have been 17th and 18th centuries. Since the poems written in these periods were stronger than those in the other periods, composers composed many of the poems of these periods and still keep composing. Music composers did not discriminate the poets of the poems they would compose, and composed the poems coherent with the meaning and form.The poems of many poets who lived in the17th and 18th centuries have been composed. As the notation started later, most of the musical works have been forgotten and only a few of them have survived so far. So the lyrics of some famous poets have not lasted upto now.It has been observed that composers demand divan poetry of 17th and 18th century greatly. Mystical poems constitute most of the poems composed in these centuries. Almost all of the poems in the divans of some mystic divan composers have been composed.In this study, the poets in the mentioned centuries have been determined and then the poems in the new and previous repertoires of these poets have been tried to reveal.