İdari yargıda dava açma süreleri ve sürelere ilişkin temel esaslar
On the administrative judiciary court time and time relating to the basic principles
  1. Tez No: 261191
  2. Yazar: FEVZİ KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hukuk devleti ilkesinin en önemli unsuru; bireylerin idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yoluna gidebilmesidir. Hak arama özgürlüğü olarak nitelendirebileceğimiz bu yol, gerek Anayasa ve gerekse uluslar arası sözleşmelerle güvence altına alınan, adil yargılanma hakkının da bir gereğidir.Ancak her hak ve özgürlük gibi hak arama özgürlüğü de belli sınırlamalara tabidir. Bu sınırlamaların en önemlisi ise sürelerdir. Bireyler yasayla öngörülen belli süreler içinde yargı önünde haklarını aramalıdırlar. Aksi halde idareler her an için dava tehdit ve kıskacı altında çalışamaz hale gelebilecektir.Yasal düzenlemelere karşın idari yargıda süreler her zaman için önem ve güncelliğini korumaktadır. Nitekim yüce Danıştay'da zaman içerisinde sürelerle ilgili verdiği kararlarla konunun önemini sürekli vurgulamıştır.İdari yargıda tam yargı davalarıyla ilgili usul ise on üçüncü maddede gösterilmiştir. Ne var ki, adli yargıdan farklı olarak idari yargılama usulünde fazlaya ilişkin hakların saklı tutulması şeklinde bir usul bulunmamaktadır. Hak kayıplarına neden olan bu eksikliğin bir an önce yasal düzenlemeyle giderilmesi gerekir.İdari yargılama usulünde bir diğer önemli eksiklik ise, hukuk usulünde veya icra iflas hukukunda olduğu gibi mücbir sebep veya gecikmiş itirazlara yer verilmemiş olmasıdır. Her ne kadar Danıştay makul ve ılımlı kararları ile konuyu çözüme kavuşturmaya çalışsa da, yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunduğu tartışmasızdır.Nihayet süreler kamu düzeninden olup, yasayla düzenlenmesi gerektiği açıktır. Ancak yasal düzenlemeler yapılırken sürelerle oynanmaması, sürelerin yeknesak hale getirilmesi hak arama özgürlüğü açısından önemli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The most important element of the principle of rule of law, all actions and transactions of individuals against the administration to a court able to go. Can be described as the freedom to call us this way, both the Constitution and international agreements have been secured, the right to a fair trial is necessary.However, the freedom of human rights as well as the rights and freedoms are subject to certain restrictions. Are the most important of these limitations period. Certain individuals within the periods prescribed by law on the rights of justice should call. To rule otherwise, every time the case is likely to become unable to work under threat and clamp. Although the legal regulations for the administrative judge is always important for maintaining and updating. Indeed, the High Council of State decision in time periods with continuously emphasized the importance of the issue.Administrative procedures relating to judicial proceedings if a full trial on the third item is shown. However, unlike criminal jurisdiction over administrative proceedings related to the reserve of rights is not in the form of a procedure. Notice results in loss of these deficiencies as soon as regulations go away should be.Administrative proceedings in other significant shortcomings, the legal proceedings or the enforcement of bankruptcy law, as in the case of force majeure or delayed appeals given its lack of is. Although Supreme Court decisions of reasonable and moderate attempt to resolve the issue, though, is undisputed that the legal arrangements are needed.Another significant deficiencies in the administrative proceedings, legal proceedings or enforcement of bankruptcy law, as in the case of force majeure is delayed or not given to appeal. Although Supreme Court decisions with a reasonable and moderate, if trying to resolve the issue, the controversy is in need of legal regulations.Finally, in periods of public order, and should be regulated by the law is clear. However, legal arrangements are for periods of play does not, while the uniform making the right call to freedom that is important to think. Administrative proceedings in other significant shortcomings, the legal proceedings or the enforcement of bankruptcy law, as in the case of force majeure or delayed appeals given its lack of is. Although Supreme Court decisions of reasonable and moderate attempt to resolve the issue, though, is undisputed that the legal arrangements are needed.