Siyasi parti kapatma davalarının Türk yazılı basınında sunumu: RP ve DTP örneği
The presentation of closing case of political party in Turkish print media: Example of DTP and RP
- Tez No: 261193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Demokrasi farklı siyasi atmosferlerde farklı tanımlamalarla ele alınan bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle demokrasi kültürünün yeni yeni yerleşmeye başladığı toplumlarda, kavramın algılanmasında kitle iletişim araçları ve medyanın belirleyici olduğu reddedilemez bir gerçektir. Demokrasi kavramını ele alırken, demokrasinin en önemli örgütsel gerekliliği olan siyasi partilere değinmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle siyasi partilerin kapatılmaları sonrasında, sık sık atıf yapılan demokratik değerler ve demokratik siyaset söylemleri bu konuda önem arz etmektedir. Antidemokratik bir eylem olarak kabul edilen siyasi partilerin kapatılması kararları, demokrasi kavramının toplum tarafından algılanışını da etkileyebilmektedir. Tabiî ki toplumsal bilinçte oluşan demokrasi algısının belirlenmesinde, kitle iletişim araçları ve medyanın belirleyici etkiye sahip olduğu bir gerçektir. Türkiye'de medyanın siyasi partilerin kapatılması sonrasında demokrasi kavramını ele alışlarını inceleyen bu çalışma, kavramın iki farklı siyasi partinin kapatılması sonrasında belirgin bir şekilde farklı tanımlama süreçlerine tabi tutulduğunu ortaya koymuştur. Özellikle yazılı basında yayınlanan haberler üzerine odaklanan çalışma, demokrasi kavramının haber metinlerinde farklı siyasi koşullarda nasıl farklı bir bakış açısıyla kavramın işlendiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Democracy appears in different political atmospheres with different definitions. Especially in the societies in where culture of democracy is so new it is undeniably true that mass communication vehicles and media have a power to affect perception of concept. Also when the concept of democracy is taken into account, it is compulsory to be discussed the political parties as the most important essentialities of democracy. Especially after the closing of political parties, democratic values and discourse of democratic politic which are mentioned ever so often represent importance. As accepted antidemocratic action by society, closing of political parties also affects perception of democracy by society. Needless to say that for the formation of democracy perception in social mind, media and mass communication vehicles can affect and determine perception of democracy. This study which analyzes the handling of democracy concept by media after closing of political parties in Turkey shows clearly that concept of democracy was defined with different dimensions of definition processes. The study focused especially on the news which published on print media and also the study showed the different handlings of democracy concept and in news on different political situations.