Yurt dışında turizm amacı ile yapılan reklamların çeşitliliği ve bunun ülke imajına etkisi: İsveç örneği
The variety of tourism advertisements which were made abroad and their effect on country image: Sweden case
  1. Tez No: 261194
  2. Yazar: YAKUP USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Turizm, gerek istihdama katkısı gerekse ülke ekonomisine etkisi bakımından birçok ülkede olduğu gibi Türkiye açısından da büyük önem taşımaktadır. Ülke imajı seyahat edenlerin davranışlarında oldukça etkilidir. Türkiye' ye hiç gelmemiş insanlar gerek tarihi yargılar gerekse kötü propagandalar yüzünden Türkiye'yi yeteri kadar tanımamaktadır. Bu çalışmada yurt dışında yapılabilecek etkili tanıtım ve reklam yöntemleri, turizm hareketlerinin artması ve sonuç olarak turizmin ülke imajına katkısı değerlendirilmektedir.Çalışma üç bölümden oluşmakta, birinci bölümde reklam kavramı, reklamın amacı, fonksiyonları ve diğer disiplinlerle ilişkisi ele alınmaktadır. İkinci bölümde; turizm ve imaj kavramı, ülke imajı, yurtdışı turizm reklamları ele alınmıştır. İkinci bölümde ayrıca İsveç'teki Türkiye imajının dünü ve bugünü, İsveç'te kariyerinde başarılı insanlarla yüz yüze görüşülerek ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise İsveç örnek ülke alınarak alan araştırması yapılmıştır.Araştırmada, İsveçlilerin turizm reklam ve tanıtımlardan etkilenip etkilenmediği, Türkiye'nin İsveç'teki reklam faaliyetlerinin yeterli olup olmadığı ve turizm hareketleri sonucunda imaj değişikliğinin meydana gelip gelmediği, İsveçli insanların seyahat alışkanlıkları ve tercihleri, Türkiye'ye gelmeden önceki ve sonraki düşünceleri, İsveç'te yapılabilecek en etkili reklam ve tanıtım ortamları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda İsveçlilerin reklam ve tanıtım faaliyetlerinden etkilendikleri, Türkiye'nin reklam faaliyetlerinin yetersiz olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca gelişen iletişim araçlarına paralel olarak, İsveçlilerin seyahat tercihlerini internet üzerinden yaptıkları, reklam ortamları bakımında TV reklamlarının etkili olduğu, İsveçlilerin Türkiye'yi ziyaret ettikten sonra olumlu imaj edindikleri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism holds the key for Turkey both with its contribution of employment and its effects of country economy as in several countries. Country image is very effective on behaviors of travelers. People who have not been in Turkey before, do not have any idea about Turkey and have prejudice because of historical judgments and negative propagandas. In this study, the variety of effective tourism advertisements which can be advertised abroad, advertising methods, increasing of tourism movements and consequently the contribution of tourism to the country image have been evaluated.This study consists of three chapters, in the first part, the concept of advertisement, the purpose of advertisements and its functions and its relations with other disciplines have been discussed. In the second part, concept of tourism and concept of country image and tourism advertisements abroad have been emphasized. Besides in the second part, by interviewing Swedish people who have been successful in their career, the image of Turkey for today and tomorrow has been revealed. In the third part, a field research has been done regarding sample of Sweden.In this research, a variety of item have been tried to determine such as; whether Swedish people have been affected by advertisements or not, whether Turkish tourism advertisements are enough in Sweden or not, whether there are image changes after tourism movement from Sweden to Turkey or not, Swedish people?s travel habits and preferences, their opinions about Turkey before they come and after the leave the country and last of all deciding on most effective advertisement and promotion stages have been tried to determine. In conclusion, it is found that Swedish people are affected by advertisement and Turkish advertisement attractions are inadequate in Sweden. Besides parallel to developing technological equipments, It?s found that Swedish people book their holiday by means of internet, TV is the most effective publicity medium in Sweden and after Swedish people leave Turkey, they live with positive ideas about Turkey.