Avrupa Birliği sürecinde Karaman'da kalkınma politikaları, planlaması ve AB hibe projelerinin ekonomik ve sosyal katkıları
Karaman in the process of development policies in the European Union and European Union grants planning projects for economic and social contributions
  1. Tez No: 261195
  2. Yazar: MEHMET EMRAH KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜEYİN İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bölgesel gelişmişlik farkları günümüz Türkiye'sinde en belirgin sorunlarından biri olarak dikkati çekmektedir. Sosyo-ekonomik refah düzeyi bakımından gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler olduğu gibi; her ülkenin sınırları içerisinde göreli olarak gelişmiş ve az gelişmiş bölgeler bulunmaktadır. Bu gelişmişlik farkları birçok sosyo-ekonomik probleme neden olmakta, bundan dolayı ülkeler ülke bütününde sosyo-ekonomik bütünleşmeyi sağlamak amacıyla, bölgeler arasındaki farklılıkları azaltmaya yönelik büyük uğraşlar vermektedir. Avrupa Birliği'nde de gerek üye ülkeler arasında gerekse her ülkenin içindeki bölgeler arasında bölgesel farklılıklar mevcuttur. AB üyesi ülkeler, geliştirilen bölgesel politikalarla, Avrupa genelinde dayanışmanın bir ifadesi olarak ekonomik ve sosyal uyum hedefini gerçekleştirmeye çalışmaktadır.Karaman ilinde uzun yıllardır uygulanan bölgesel politikalardan başarılı sonuçlar alınamamıştır. Bunun sonucu olarak Avrupa Birliği'ne uyum gereği, Bölgedeki sosyal ve ekonomik gelişmeyi arttırmak amacıyla yapılanmaya gidilmesi gerekmektedir.Bu Tez çalışmasında ?Avrupa Birliği Sürecinde Karaman'da Kalkınma Politikaları, Planlaması ve AB Hibe Projelerinin Ekonomik ve Sosyal Katkıları? konusu ele alınmış, bu kapsamda Karaman'da uygulanan Bölgesel Kalkınma Politikaları ve AB Hibe Projeleri çalışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Regional development differences draw attention as one of present-day Turkey?s most striking problems. As there are socio-ekonomically developed and underdeveloped countries, there are also developed and under developed regions within the borders of every country. These development differences cause a lot of socio-economic problems as a result which countries, with the gim of ensuring integration, struggle in order to diminish the differences throughout the whole country. Also in European Union both among the member countries and among each country?s regions, there are regional differences. The countries , which are the members of EU, try to carry out the economic and social harmony goal with developed regional policies as a sign of the cooperation throughout Europe.In the city, Karaman, no successful solutions have been reached as a result of the regional policies which have been carried out long years. As a result of this, in order to be in harmony with EU, it is necessary to g oto structuring with the aim of increasing the social and economic development in the region.This theses studies the development policies in Karaman during the time course of EU, planning and the economic and social contributions of EU grante projects as well as the regional development policies carried out in Karaman and EU gtantee projects studies within the same framework.