Hür Söz gazetesi çerçevesinde İzmit şehrinin siyasi, ekonomik ve sosyal yapısı(1951-1955)
The political, economic, and social structure of the city İzmit within the framework of Hür Söz newspaper (1951-1955)
- Tez No: 261230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Mahalli gazeteler bulundukları yöredeki olaylara ağırlık veren, yörenin kalkınması ve gelişmesi için çaba sarf eden yayın organlarıdır.Türkiye'nin hızla kalkınmaya çalıştığı bir dönemde bu yöre hakkında önemli bilgiler veren Hür söz gazetesinde Kocaeli'nin ekonomik yapısı, sosyal ve siyasi yaşantısı, toplum hayatı, eğitim alanındaki gelişmeler, sağlık sektöründe görülen eksiklikler hakkında aydınlatıcı yazılar bulunmakta ve bu döneme ışık tutmaktadır.Hür söz gazetesi 1949 yılında yayın hayatına başlamış, 1999 yılında kapanmıştır. Yapılan bu çalışmada 1951?1955 yılları arasında çıkan gazete nüshalarındaki önemli köşe yazıları ve haberleri özetlenerek verilmek suretiyle, bu dönem ile ilgili önemli tespitlerde bulunmaya gayret edilmiştir.Yerel bir gazete olan Hür söz gazetesi Kocaeli'nin gelişmesi için çaba sarf etmiş ve yapılan birçok yeniliğin öncüsü olmuştur.
Özet (Çeviri)
Local newspapers are the publishing organizations which mostly focus on the events of and which strive for the development of their area.In a period of time which Turkey was in a rapid process of development, in Hür söz Newspaper which gives important information about the city, there are informative atricles about the economic structure, social and diplomatic experiences, social life, developments in education and deficiencies in health sector of Kocaeli.Hür söz started its first publication life in 1949 in İzmit and closed in 1999. In this study, it is tried to make important findings related with the period by summarising the news and the articles of the manuscripts published between the years 1951 and 1955.Hür söz, which is a local newspaper, made great efforts for the development of Kocaeli and became the leader of many innovations made.