Celal Nuri ilerinin din anlayışı
Understanding of religion of Celal Nuri ileri
  1. Tez No: 261233
  2. Yazar: HATİCE ÇÖPEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Din Felsefesi alanındaki problemlerin başında din- felsefe; tanrı-alem; münasebetleri gelir. Tarih boyunca bu problemlerin anlaşılmasında pek çok düşünür fikir ileri sürmüştür. Biz de bu çalışmamızda güçlü ve hareketli bir yazın ve düşünce hayatı yaşamış olan Celal Nuri İleri'nin din hakkındaki görüşlerini aktarmaya çalıştık. Celal Nuri İleri; yaşadığı dönemde bu problemlere değinen önemli bir düşünürdür. Yaşadığı dönemin hakim düşüncesi materyalizmdir. Celal Nuri, materyalizm ile dini bağdaştırmaya çalışmıştır. O'na göre özellikle materyalizm ve İslamiyet arasında büyük benzerlikler vardır. Sahip olduğu dilin tüm imkanlarından yararlanabilen bir düşünür olan Celal Nuri düşüncelerini bir çok eser ve gazete yazısıyla aktarmıştır. Bu özelliği kendisini yakın tarihimizdeki dikkate değer düşünürlerden yapmaktadır
Özet (Çeviri)
Philosophy of Religion at the beginning of the problems in the field of philosophy of religion and God-world, revenue relations. Throughout history, many of these problems to understand the ideas put forward thinkers. In this study, we write powerful, moving and thought life is lived forward Celal Nuri tried to convey his views on Religion. Celal Nuri Next, at the time of addressing this problem is an important thinker. The time of the judges is the idea of materialism. Celal Nuri, tried to equate religion with materialism. According to him, especially there are many similarities between Islam and materialistic. The language that all can benefit from having an opinion think the Celal Nuri was passed with many artifacts and newspaper articles. This feature him in our recent history has made remarkable thinkers.