1920-1980 tarihleri arası Türkiye'de sağ ve din
1920-1980 dates between right and religion in Turkey
- Tez No: 261246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Religion, Political Science, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 1920 -1980 tarihleri arasında Türkiye'de din ve Sağ konusu, sosyolojik olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Sağ kavramı sözlükte, Ekonomi ve siyasada eskiden yana olan, tutucu (kimse, görüş) anlamına gelir. Terim olarak ise, eskinin ve kurulu düzenin devamını savunan, değişime ve yeniliğe karşı çıkan siyasi tutum ve davranışları ifade eder.Çalışmanın ilk bölümde, Sağ'ın temel kavramları olan: İslamcılık, Muhafazakarcılık ve Milliyetçilik kavramları ele alınıp incelendi.İkinci bölümde ise, Türkiye'de sağ ve Din açısından dönüm noktaları sayılabilecek; Tek parti dönemi, 1946-1960 tarihleri arası, 1960-1970 tarihleri arası, 1970-1980 dönemleri ayrı ayrı ele alıp incelenmiştir. Konunun daha iyi anlaşılması açısından Sol'a da zaman zaman değinilmiştir. Ayrıca Türk sağ'ı ve dünyadaki diğer sağ anlayışlar yeri geldikçe incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the subject ?Religion and Right between 1920-1980? is tried to be explained sociologically. The concept ?Right? in the dictionary means ?the conservative person or view that are the supporter of the former in economy and politics.? As a term; it means ?the political conduct and attitude which are the defender of the continuity of old and the present order and which is against the transformation and innovation .In the first part of the work, the concepts Pan-Islam, Conservatism, Nationalism which are the main concepts of Right were discussed and studied.In the second part, the years that is considered as the milestones in terms of Right and Religion in Turkey like ?The Single-party rule, the years between 1946-1960, the years between 1960-1970, the years between 1970-1980,? were discussed and studied one by one. From time to time It is referred to ?Left? to understand the subject better. Besides, it is obtained to clarify the subject by comparing the Turkish Right with the other right understandings in the world.