Mükerrem Kâmil Su ve çocuk edebiyatı
Mükerrem Kâmil Su and children literature
  1. Tez No: 261245
  2. Yazar: NURDAN FAKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÂLİM GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Cumhuriyet döneminde eser veren, özellikle popüler romanlarıyla tanınan Mükerrem Kâmil Su (1904?1997), 1970 sonrası çocuk edebiyatına yönelmiştir. Bu alanda da çeşitli türlerde ürünler vermiştir.Çalışmamızda yazarın çocuk edebiyatına dâhil romanlarını, hikâyelerini, masallarını ve radyo çocuk piyeslerini incelemeye çalıştık. İncelemelerden yola çıkarak Mükerrem Kâmil Su'nun bu alandaki yerini belirlemeye çalıştık.Bulgular: Mükerrem Kâmil Su; eserlerini modern tarzda ve Romantizmin etkisiyle yazmıştır. Yazar davranış kazandırma, bir şeyler öğretme amacıyla eserlerini kaleme almıştır. Daha çok ailevi konuları işlemiştir. Bunun yanında Atatürk, tarihi olaylar, ülkemizin güzellikleri gibi konular üzerinde de durmuştur. Oldukça geniş figüratif kadro kullanan yazarın eserlerinde baş figür hep çocuklar olmuştur. Bütün anlatıcı türlerini kullanan yazar kahraman anlatıcıyı daha çok tercih etmiştir. Olayların anlatımında geriye dönüş, diyalog, anlatma ve gösterme, leitmotiv tekniklerini kullanmıştır. Roman ve hikâyelerinde olaylar gerçek mekânlarda, yaz tatillerinde geçmiştir.Yazarın eserleri çocuk edebiyatı ürünlerinde bulunması gereken özellikleri genel olarak yansıtmaktadır. Özellikle romanlarının kapak resimleri çok dikkat çekicidir.Mükerrem Kâmil Su'nun Mart 2009'dan itibaren eserleri çocuk ürünlerinden başlanarak yeniden basımına başlanmıştır. Vatan Toprağı adlı eseri ilköğretim çocukları için yüz temel eser arasında yer almaktadır.Roman ve masal türlerinde nitelikli denilebilecek ürünler veren yazarın eserleri çocuk edebiyatına renk katacak zenginliktedir. Ayrıca yazarın gazete ve dergi yazıları, radyo piyesleri, romancılığı üzerinde de çalışmalar yapılabilir.Konunun anahtar sözcükleri: çocuk edebiyatı, çocuk romanı, masal, radyo çocuk piyesleri, yüz temel eser, Atatürk, hayvan sevgisi, öğretmen?
Özet (Çeviri)
Mukerrem Kamil Su (1904-1997) who is well known for especially her popular novels, is a Republic Era writer. She started to write for children after 1970 and she produced some pieces of art in children literature.In this thesis we studied the writer's novels, stories fairy tales and radio plays for children. Through the results of analisis of this study we tried to find out where she stands in this field.FINDINGS: Mukerrem Kamil Su wrote her books in a modern style and influence of Romanthism. Her aim was to make children acquire good behaviour an to teach good manners. She took mostly family relationships as subject. Meanwhile she gave importance to the subjects of Ataturk, historical events, beauty of our country. She used all ways of narraters. She prefered multiple narration and narrater the hero. She also used dialogues, telling and indicating, leithmotive tecniques for narrating her stories. In the writer's stories the events took place in the real places. The events in her storis mostly took place during summer holiday. For the language and semantic point of view she is generally successful. Her way of narratian is not complicated and easy to understand.Her works are mostly suitable for the children literature criterias. Especially the illustration of the outside of books are very attractive.The writer's books started to been published since since 2009. The book named ''Vatan Toprağı'' has been suggestedto read to pupils in the list of basic 100 books in National Education Ministry list. Her books are colourful and capable enough for children literature.KEY WOORDS: Children literature, novel for children, fairy tale, radio plays for kids, 100 basic books, Atatürk, animal lovers, teacher?