Sa'd b. Muaz'ın hayatı ve şahsiyeti
Sa'd b. Muaz'in life and personality
- Tez No: 261249
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Peygamber şehri Medine'de, Evs kabilesinin Abdüleşhel oğullarının neslinden 590 yılında dünyaya geldi. Künyesi Ebû Amr olan Sa'd b. Muâz, Mus'ab b. Umeyr vasıtasıyla Müslüman olmuştur. O'nun müslüman oluşu, tarihte İslâmî hayatın akışını değiştiren ve müslümanlığın yayılmasında çok mühim rolü olan bir hâdisedir. Medine'nin hızla İslama girmesinde O'nun katkısı çok büyüktür. Kısacık hayatına rağmen çok değerli vazifeler almış, Allah Rasûlü'nün daima yanında olmaya ve O'nu korumaya gayret göstermiştir. Bedir Harbi'ndeki cesaret dolu sözleri O'nun Allah'a ve Rasûlü'ne teslimiyetinin boyutunu göstermesi açısından önemlidir. Uhud Savaşında, savaşın en şiddetli anlarında bile Hz Sa'd Allah Rasûlü'nü yalnız bırakmamış, daima çevresinde O'nu korumakla meşgul olmuştur. Hendek Savaşı'ndaki fedakârlığı sırasında almış olduğu yara ile kolu kanarken,“Allah'ım, Benû Kureyza'nın işi bitmeden benim canımı alma!”sözleri ile Hz. Peygamber'e ve davasına bağlılığını bir defa daha ortaya koymuştur. Vefâtıyla Arş'ın titrediği, meleklerin cenazesine iştirak ettiği, ağıt yakanlara hoş gözle bakılmazken annesine kendisi için ağıt yakmasında izin verildiği, cennetteki bir tek mendilinin bile dünyadaki en değerli elbiseye kıyas yapılamayacak kadar değerli olan bu sahâbiye Hz. Peygamber birçok duada bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
City of the Prophet in Medina city, the son of EVS Abdüleşhel descendant of the tribe came to the world in 590 years. The Sa'd b. Abu Amr Info Muaz, Mus'ab b. Umair has been through the Muslims. He created the Muslims in history that changed the flow of Islamic life and a very important role in the spread of Islam as a hâdisedir. It's quick entry into Medina, Islam's contribution is enormous. Despite the short life had taken a very valuable task, Rasûlü'nün He always has to be near, and efforts to protect him. His words of encouragement for Badr Harbi'ndeki Rasûlü'ne submission to Allah and to show the size is important. Battle of Uhud, the Prophet of the war, even in the most intense moments Rasûlü'nü Sa'd Allah does not leave you alone, are always around to protect him, has been busy. Sacrifice in the trenches during the war have taken the injured arm with blood, while“God, Benu Kureyza \ 's done before I take my life!”With the words Hz. His devotion to the Prophet and the case has exposed once again. Vefâtıyla Throne to blink, angels funeral attended that lament for those who like to look at to his mother for her lament in the allowed, in paradise one handkerchief, even the world's most valuable dress comparison can not be done so valuable that it sahâbiye Hz. Many were the prophets in prayer.