Yerel televizyon yayıncılığında yerellik: Konya TV örneği
Locality in the local television broadcasting: example of Konya TV
  1. Tez No: 261294
  2. Yazar: KUDRET TINAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Televizyon, tarihsel gelişimine başladığı günden yaşadığımız zamana kadar geçen süre içinde kitle iletişimi açısından önemli bir rol üstlenmiştir. Televizyon toplumların ve insanların yaşayışlarını değiştiren ve şekillendiren bir kitle iletişim aracı olmuştur. Dünyanın küreselleşmesine katkıda bulunan televizyon geniş kitlelere ulaşabilmek için siyasi erk tarafından kullanılmıştır. Televizyonun etkileyicilik gücünden faydalanan siyasiler bu gücü kaybetmek istememişlerdir. Fakat 20. yüzyılda ekonomik gelişmelere bağlı olarak yaşanan toplumsal, kültürel ve siyasi gelişmeler sonucunda siyasi erk televizyonun üzerindeki denetimini bırakmak zorunda kalmıştır. Dünyada yaşanan değişimlerden etkilenen Türkiye'de de devlet televizyon yayıncılığı alanını özgürleştirmek zorunda kalmıştır.Bu çalışmada televizyon yayıncılığının tarihsel gelişim sürecine bağlı olarak yaşadığı değişimler ve bu değişimlere bağlı olarak Türkiye'de televizyon yayıncılığının geçirdiği evreler göz önüne alınarak yerel televizyon yayıncılığı Konya Tv örneğinde incelenmiştir. İnceleme yapılırken Konya Tv'nin bir haftalık akşam kuşağı programları izlenmiş, elde edilen veriler tablolara dönüştürülmüştür. Tablolarda programlar arasındaki dağılımlar gösterilmiş ve belirlenen kategorilere göre kodlanmıştır. Kodlanan veriler SPSS (Statical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler değerlendirilirken frekans dağılımları ve çapraz tablolar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Television, the historical development of the first day until the present time, has an important role on mass media. it has become a mass communication tool which is changing and shaping communities, peoples and their life style.Television, which has a great contribution on the globalization of the world, has been used by political authority to reach people. The politicians who takes advantage of it?s effectiveness and power, did not want to lose it?s power. But, they have been forced to leave it the control onTV after depending on economic, social,cultural and political developments at the 20.th century. Also, Turkey which is being effected by global changes in the world, has been forced to give more freedom to TV broadcasting.In this study, Local television broadcasting sample examined on Konya TV As taken into consideration of Turkish television broadcasting changing process depending on historical development of television broadcasting. While having studied on this issue, Konya Tv evening programs monitored and obtained data converted into tables. Distribution between programs are shown at the tables and coded according to specified categories. Encoded data was evaluated by using SPSS (Statical Package for the Social Sciences) program. During data evaluation, frequency distribution and cross table were used.