Yerel televizyon haberciliğinin 'haber verme işlevi' açısından değerlendirilmesi ve Eskişehir ilinde bir uygulama
Evaluation of 'informative function' in local television news: An application in Eskişehir
- Tez No: 117197
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AHMET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YEREL TELEVİZYON HABERCİLİĞİNİN 'HABER VERME İŞLEVİ“ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ VE ESKİŞEHİR İLİNDE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ Fatih Bayram Sinema-Televizyon Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2002 Danışman: Prof. Dr. A. Haluk Yüksel Haberleşme ve bilgilenme isteği İlk Çağdan bu yana insanlar için vazgeçilmez bir olgudur. Çevrede ve dünyada olup bitenleri öğrenmek insanlar için çevreye uyum sağlama, çevreyi gözetim, ufuk gelişimi sağlama, düşünce ve kanaatlerin oluşmasını sağlama açısından önem taşımaktadır. Kitle iletişim araçlarının başta gelen işlevlerinden birisi haber verme işlevidir. Görüntü ve sesi birlikte kullanarak izleyicisine sunan televizyon ise diğer kitle iletişim araçları içinde ön plana çıkmaktadır. Dünyanın en uzak köşesinden canlı yayın yapabilme, güncel haber verebilme, ses ve görüntüyü kullanarak çekici olabilme özelliği haber vermede televizyonu önemli bir araç kılan nedenlerden bazılarıdır. Televizyon yayıncılığında son 20 senedeki gelişmeler küresel ölçekte yayın yapan (CNN gibi) kuruluşları ortaya çıkarmıştır. Kitle iletişim araçlarının küresel olarak gelişmesi beraberinde içeriklerin de benzeşmesine neden olmaktadır. Ancak bir taraftan da kendi farklılıklarını, özgünlüklerini yaşayabilmek, yaşatabilmek için yerel olana yönelmektedir. Bu durumda da yerel kitle iletişim araçları önem kazanmaktadır. Yerel habercilik, bir kentte, bölgede yaşayan insanların yaşamını doğrudan etkiler. Yerel habercilikle, yerel demokrasiye katkı, demokratik katılım, yerel sorunların çözümü gibi konularda önemli bir işlev taşıyan yerel televizyonlar, aynı zamanda yerelekonominin işleyişine, yerel gündemin oluşmasına, ortak bir kimliğin oluşmasına katkı sağlar. Bu araştırma, Eskişehir ilinde yerel televizyon kanallarının haber verme işlevini nasıl gerçekleştirdiğini ortaya koymaktadır. Yaz ve kış yayın dönemlerinden birer haftalık örneklem üzerinde, tematik çözümleme yöntemiyle, ana haber bültenlerinde yer verilen konu, haber türleri, haber süreleri ve bunların yüzdeleri hesaplanarak, yerel televizyonların haber verme işlevini nasıl yerine getirdiği belirlenmiştir. Araştırmada yer alan bulgulara bakıldığında, yerel televizyonlar açısından haber verme işlevinin genelde politika, sivil toplum ve belediye haberleri çerçevesinde gerçekleştiği görülmektedir. Kentte yer alan haber kaynaklan açısından yapılan habercilik ve haber anlayışının kentte yaşayan insanları daha fazla bilgilendirmesi yönünde geliştirilmesi gerekmektedir. Çünkü insanların yakın çevrelerinde olan bitenlerin, insanların yaşamını doğrudan etkilediği ve ”yakın olan önemlidir" anlayışıyla gerçekleştirilmesi önem taşımaktadır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of“Informative Function”in Local Television News: An Application in Eskişehir Fatih Bayram Division of Cinema-Television Anadolu University Instute of Social Sciences, June 2002 Advisor: Prof. Dr. A. Haluk Yüksel Since the beginning of first century, every human being wants to get information in order to improve his/her knowledge. Getting information is important for human beings in order to accord themselves to the society, improve themselves, observation of the surroundings, to improve behaviours. The most important function of mass communication tools is giving information. Television is the strongest mass communication tool as it is using both audio and visual images. Television is important because it can give live information from the otherside of the world. Television broadcasting had improved in the last 20 years. This improvement had brought out some global networks like CNN. But this global improvement maked these networks' content almost the same. In order to be different,“being local”is the key phrase. Local news affect people who are living in a region or in a city. Local news is important for; supplementing the local democracy, democratic participation and solving IVlocal problems. The other supplements of local news are; local economic operations, setting local agenda and a common identity. This research is bringing up the news function of local television channels in Eskişehir. Summer and Winter seasons in one week period are used as the sample. Thematic analysis is used to determine the subjects in the news, news types, duration of the news and their percentages. From the findings of the research we can say that; in the local news generally the subjects are politics, civil society and municipality news. There is a need of improvement in the local television news.“The nearest is the most important”must be the slogan for television news and also for viewers.