Uluslararası insan hakları mevzuatı açısından Türkiye'deki cezaevi uygulamaları
Prison practice in Turkey according to international human rights rules
  1. Tez No: 261310
  2. Yazar: MEHMET MURAT AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, ülkemiz cezaevlerindeki İnsan hakları konusunda var olan uygulamaların, dünü, bugünü ve dünyadaki örnekleri ile kıyaslayarak, bu sürece uluslararası mevzuatın da katkılarını ortaya koyup, mahkum ve personelle yapılan anket verilerinden de yola çıkarak bütün bu süreç değerlendirilmektedir.İnsan hakları açısından cezaevlerindeki uygulamalarda meydana gelen en önemli kırılma noktası, ilk F tipi Ceza İnfaz Kurumlarının açıldığı tarih olan 19 Aralık 2000 tarihidir. Bu tarihin öncesi ve sonrası dönemlerin mukayeseli bir karşılaştırmasının yapılması bugün gelinen nokta hakkında bize iyi bir fikir verecektir. 2000 sonrası süreç, sadece yurtiçi değil, yurtdışı gelişmelerinde etkilerinin görüldüğü bir dönemdir. Özellikle bu dönemde katalizör etkisi yaparak süreci hızlandıran unsurlar, dünyadaki diğer cezaevlerinde yaşanan gelişmeler ile birlikte Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaların mevzuatta ve uygulamada meydana getirdiği değişikliklerdir. Bütün bu durumlar ele alınırken, aynı zamanda tarihe dünü ve bugünü ile tanıklık etmiş mahpusların ve cezaevi personelinin düşünce ve tespitlerini içeren bir anketin, uygulamaların sonuçlarının daha sağlıklı değerlendirmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, this process has been evaluated by comparing the implementings of Human Rights in the prisons in our country with past, now and other samples in the world, by considering the statistics of the questionnaires asked to prisoners and staff, and by proving the contributions of international statute to the process.By the means of Human Rights, the most important climax point occured in the implementations in prisons is December 19, 2000; this was the year that F-type Penalty Execution Institutions have been founded. If we make a comparison between pre and post terms of the date, we get an opinion about what point we are at. The process after 2000 is a term that we see the effects of not only inland but also abroad. The elements speeding the process up by making a ctalystic effect, especially in that term, are the alterations that the international agreements adhered by Turkey, as well as progress occured in other prisons, have made in statute and implementation. While considering all this situations, a survey containing the opinions and determinations of the prison staff and prisoners who witnessed has contributed to evaluate the results of the implementations more reliably.