Sevgilinin güzellik unsurlarından saç, kaş, kirpik, hat
Hair, eyebrow, eyelash, peach fuzz as the beauty elements of a lover
  1. Tez No: 261309
  2. Yazar: KÜRŞAT ŞAMİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ELİAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
"Sevgilinin Güzellik Unsurlarından Saç, Kaş, Kirpik ve Hat başlıklı bu çalışmada, adı geçen güzellik unsurlarına ait benzetmeler, toplu olarak ortaya konmuş ve şairlere göre tasnif edilmiştir. Elde edilen teşbihler, şekil, renk ve koku bakımından gruplandırılmıştır. Saçın en fazla üzerinde durulan yönü `siyahlığı ve şekli', kaşın `keman', kirpiğin `tîr', hattın `sebz''dir.Adı geçen güzellik unsurları arasında, şairler tarafından en çok üzerinde durulanı saçtır. Diğer unsurlar şairlere göre farklılıklar arz etmektedir.Çalışmada güzellik unsurları ile ilgili teşbihler ve örnekler verildikten sonra, şairlere özgü benzetmeler her bölümün sonunda ayrı bir başlık altında belirtilmek suretiyle, şairler arasındaki farklılıklar gözler önüne serilmiştir. Her bölümde şairlerin kullandığı teşbihler ve kullanım sayıları verilerek, şairlerin yoğunlaşma noktaları belirlenmeye çalışılmıştır. İncelemeye esas alınacak şairlerin belirlenmesinde yüzyıllara göre bir sıralama takip edilerek, dönem dönem güzellik unsurlarının ve benzetmelerin gelişim çizgileri verilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın sonunda güzellik unsurları ve onlara ait sıfatlar, yüzdelik dağılımlarıyla tablolar halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The title or the study is ? Hair, Eyebrow, Eyelash, Peach Fuzz ( Hatt in Turkish ) as the Beauty Elements of a Lover ?. In this study, the adjectives used to designate these features have been examined in total and classified according to the poets.The most feature of all is hair. The frequency of the usage of the other features varies accordin to the poets.The adjectives used to describe the features have been given with examples. The similes used by particular poets have been presented under a differrent section so as to demonstrate the differences among the poets. In each section, the adjectives used by each poet and the number of the adjectives empolyed have been given in order to determine the most focussed points of the poet. A chronological order has been followed in the determination of the poets to be studied and the frequency of the usage of the each feature and each adjectivein each century has been presented.At the end of the study, frequency tables for the features and the adjectives used to decribe them have been provided.