Hizmetiçi eğitimin emniyet teşkilatında görevli personelin iş doyumu ve performanslarına etkileri (İstanbul ili örneği)
In-service training of police officer job satisfaction and performance effects of staff (for example İstanbul)
- Tez No: 261325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde Emniyet Teşkilatının teknolojik gelişme ve değişmeleri takip edebilmeleri ve personeli devamlı olarak çağın gereklerine uygun eğitebilmeleri gerekmektedir. Eğitimin devamlılığı personelin yeni ve modern bilgilerle eğitilmesi, mevcut bilgilerinin güncellenmesi ile mümkün olabilir. Hizmetiçi eğitim bütün kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi Emniyet Teşkilatında da önemle takip edilen bir konudur.Her gün sokaklarda suç ve suçlularla mücadele eden polislerin görevlerini yaparken, sosyal hayatlarında birçok sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Karşılaşılan bu sıkıntılar meslek ve sosyal hayatı olumsuz etkiler. Bu sıkıntıların yarattığı olumsuz etkileri en aza indirebilmek ve personeli daha etkin çalıştırarak toplam kaliteyi artırmak, hizmetiçi eğitim yoluyla sağlanabilirPersonelin almış oldukları hizmetiçi eğitimin, onların iş doyumu ve amirleri tarafından performanslarının değerlendirilmesi yoluyla alınan hizmetiçi eğitimin iş hayatına olumlu veya olumsuz etkilerini saptayarak mevcut hizmetiçi eğitim değerlendirilerek, daha etkin bir hizmetiçi eğitim yapmaya yardımcı olarak, personel görüşleri arasında anlamlı farklılık bulunup bulunmadığı, sorularına yanıt aranmıştır.Karşılaştırma türü, ilişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmada araştırmacının geliştirdiği 25 maddeden oluşan bir tutum ölçeği ve 13'er maddeden oluşan iki ayrı anket, toplam üç adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Veri toplama araçları beşli Likert tarzında hazırlanarak uygulanmıştır.Araştırmanın evrenini, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünde görev yapan polis ve amirlerden oluşturmaktadır. Fakat evrenin tamamına ulaşılamayacağı zaman ve imkan açsından düşünüldüğünde olanaksız olacağından örneklem alınmıştır. Örneklem olarak, Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev yapan polisler ve amirler alınmıştır.Araştırmada kullanılan anket sonuçları istatistiksel veriler ışığında analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirilerek, istatistiki olarak Statistical Package For Social Sciences For Windows (SPSS) programında çözümlenmiştir.Araştırmada elde edilen sonuçlardan bazıları şu şekildedir;Genel olarak hizmetiçi eğitim almış personel ile hizmetiçi eğitim almamış personeller arasında anlamlı fark bulunmaktadır. Personelin iş doyumlarına bakıldığında %14.3 'ünün alt düzey, %69.2 `sinin orta düzey ve %16.5 `inin üst seviyede doyumu yaşadıkları tespit edilmiştir. Genel olarak iş doyumu yüksek çıkması beklentileri karşılamıştır.Personelin Performanslarına bakıldığında; %25.9 `unun orta seviyede, %74.1 `inin üst düzeyde performansa sahip olduğu görülmektedir. Hizmetiçi eğitim almış personelin iş doyumu ve performansları üst düzeydir. İstanbul konumu itibariyle performanslarının düşük seviyede olması beklenemez, araştırmada bu yargıyı desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, the Law Enforcement Agency should follow technological developments and changes up while continuously training the staff in compliance with the modern time?s requirements. Ongoing training can only be achieved through training the staff via new and modern information and updating the current information. As it is the case in all public institutions and agencies, in-service training is one of the most important subjects followed up by the Law Enforcement Agency.The police, who fight against the crime and criminals at street each and every day, encounter many problems not only while performing their duty but also at their social life. These problems have a negative impact on the professional and social life. In-service training is the only way to minimize negative impacts of these problems and to boost total quality by increasing the efficiency of the staff.In this study; existing in-service training, which is offered to the staff through their satisfaction determination and performance evaluation by their superiors, is questioned by determining its positive and negative effects on the professional life. Moreover, it is intended to search whether there is a meaningful difference among the opinions of the staff towards improving the in-service training.The relational scanning model is adopted to make comparisons and three data gathering tools are used, namely an attitude scale of 25 articles developed by the researcher and two separate questionnaires of 13 articles. Data gathering tools are presented using a five-point Likert item.The scope of the research is the police and superiors serving at the Istanbul Police Department. However, samples are taken because it is impossible to reach the whole scope in a limited time and opportunities. The police and superiors working at the County Police Department of Küçükçekmece constitute samples of this study.Results of the questionnaires are analyzed in the light of statistical data. The date obtained as a result of the research are evaluated in computer environment and statistically analyzed at the Statistical Package For Social Sciences For Windows (SPSS) program.Some of the results of the research are as follows:In general, there are no meaningful differences between the staff who have been offered in-service training and those who have not been. In terms of satisfaction, it is observed that 14.3% of the staff is poorly satisfied, 69.2% is medium satisfied while 16.5% is highly satisfied. In general, high satisfaction result are in line with the expectation.On the other hand, in terms on the performance of the staff, it is determined that 25.9% performs at a medium level while 74.1% demonstrates high performance. The staff who have enjoyed in-service training have high satisfaction and performance rate. Taking into account the position of Istanbul, poor performance is not expected; a statement supported by also this research.